Úplatek u lékaře? Některé obory teď vybírají "zápisné"
Praha/ Tu scénu z filmových Básníků si pamatuje asi většina lidí. Matku mladého lékaře Štěpánka rozbolí žlučník a při cestě do nemocnice na operaci žádá syna, aby ji ze skříně vyndal vkladní knížku s pěti tisíci korun. - "tolik se prý za dnes za žlučník dává". Pětadvacet let stará slova z filmového plátna ale dost možná platí dodnes. I v éře privátního zdravotnictví se úplatky objevují. Jak na tom ale skutečně jsme, zatím nikdo podrobněji nezmapoval.
Až nyní přichází první pokus. Nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) za mediální podpory Deníku ode dneška spouští dvouměsíční průzkum na webových stránkách www.zdravibezuplatku.cz. ."Bude nás zajímat každý ohlas, ", říká v rozhovoru pro Deník ředitel tuzemské pobočky TI David Ondráčka.
Nakolik se z pohledu protikorupční organizace změnilo uplácení lékařů od předrevolučních dob "pěti tisíc za žlučník"?
Zvlášť starší generace má pocit, že bez toho to nejde a nedostanou lepší péči, mladší generace už to bere klientsky, tedy platím si pojištění a chci za to péči. Co se ale změnilo je, že některé typy zdravotnických specializací si vymyslely nové způsoby, jak si přilepšit nad rámec toho, co dostanou z pojištění.
Setkali jsme se s příklady, kdy jsou vyžadovány takzvané sponzorské dary, které jsou ale povinné. Není to tedy na bázi dobrovolnosti, ale je to zvláštní způsob "zápisného" k nějakému lékaři či konkrétnímu úkonu. Nikdo o tom příliš nemluví a je to něco, co je minimálně na hraně etiky
U jakých specializací si pacienti nejvíce stěžují na "zápisné"?
To je vlastně jedna z věcí, kterou chceme v nově spuštěném anonymním průzkum zjistit. Zatím jsme se setkali s tím, že něco podobného se děje u gynekologů a u některých úkonů na ortopedii.
Na co se tedy budete lidí ptát?
Cílem je zjistit podrobný přehled o úplatcích ve zdravotnictví ve vztahu lékař - pacient. Chceme se lidí ptát jestli někdy úplatky dali, komu, kolik, kdy a za jaký typ zdravotnického problému. Jde o anonymní dotazník na internetu, takže se lidé nebudou muset bát, že by nějaký jejich konkrétní lékař byl vyšetřován. Nicméně lidé budou mít možnost oznámit námi konkrétní případy, a to pomocí bezplatné Národní protikorupční linky 199 nebo pomocí webové stránky zdravibezuplatku.cz .
Co můžete pro pacienta udělat, pokud se vám svěří s konkrétním případem korupce?
V tom případě může využít všechny zákonné prostředky. Žádáme informace oficiální cestou a pokud zjistíme, že na konkrétním případu něco je, obracíme se na nadřízené, aby sjednali pořádek.U soukromých lékařů se můžeme obrátit na Lékařskou komoru, na zdravotní pojišťovny či na ministerstvo zdravotnictví.
Poslední možností je obrátit se na finanční úřad, který zkontroluje, zda ty peníze lékařů jsou náležitě zdaněny. Rád bych ale zdůraznil, že naším cílem není nějaká honba na lékaře, chceme jenom objektivně zjistit stav ve zdravotnictví. Ale musím dodat, že velmi uvítáme, pokud nám lidé pošlou i pozitivní příklady, že se nikdy s žádnou korupcí nesetkali.
Kromě úplatků mezi pacientem je ale možná daleko větším problémem korumpování lékařů od farmaceutických firem. Co by se ve stávajícím systému mělo změnit?
Je hned několik řešení. Za prvé se toho musí chytit policie, která musí tyto praktiky prověřovat například u jedné firmy vůči několika desítkám či stovkám lékařů. Takové zátahy byly v celé řadě zemí - Německu, Itálii či Polsku, kde byli lékaři pozatýkali. Oni nebyli zavřeni, jen prošetřování, ale do toho systému to pustilo hrozně silný signál, že takhle to nejde.A skutečně pročistilo to ten systém. Druhá věc je, že finanční úřady by měly kontrolovat účetnictví farmaceutických firem ve vztahu k marketingovým a poradenským výdajům. Firmy si často fiktivně nakupují poradenství a peníze se jim následně vrátí. Z toho se pak často vytváří černé fondy, které se dají používat na provize či dárky pro lékaře.
Regionální deníky, Jan Klička
---
Jak hlasovat
Dvouměsíční hlasování startuje v sobotu 15.srpna na stránce www.zdravibezuplatku.cz . Lidé na stránkách naleznou jednoduchý formulář s deseti jednoduchými otázkami, který zcela anonymně vyplní a tlačítkem odešlo. Na stránkách mohou anonymně i otevřeně napsat svoje pozitivní i negativní zkušenosti s korupcí u lékaře.
Zdroj: Regionální deníky