Přeskočit na obsah

Úplatky lékařům? Zatím je přiznává jen menšina Čechů

Praha/Příběh paní Martiny patří mezi ty smutnější. Její dcera od mládí trpí epilepsií a jako správná matka jí chtěla dopřát tu nejlepší péči.

Nic nepřinést? Počkejte si!

Dceru proto zavedla ke specialistce do fakultní nemocnice, kde vyhlídky na léčbu byly nadějné. Jenže celá věc měla "háček". Paní Martina totiž lékařce specialistce nikdy nic nepřinesla. Vlastní jí vůbec nenapadlo, že by "aspoň něco" přinést měla. Pojištění i všechny poplatky platila, tak proč dávat něco navíc. Velmi se ale zmýlila. "Nakonec mi odmítali psát léky, na kterých je dcera závislá.

Na recept mě nechali čekat přede dveřmi i tři hodiny, přestože byl napsaný už předcházející den. Bylo mi trapné s nějakými dárky chodit a později mI vadilo, že si někdo něco vynucuje," svěřuje se paní Martina, která jako jedna z prvních využila možnost napsat celý svůj příběh a zároveň hlasovat o korupci ve zdravotnictví na stránkách internetového serveru www.zdravibezuplatku.cz.

Hlasování o korupci

Na těchto webových stránkách, které spustila protikorupční organizace Transparency International (TI) za mediální podpory Deníku, mohou Češi poprvé anonymně hlasovat o tom, co považují za úplatek pro lékaře a zda někdy "něco" lékaři dali. Pokud si chtějí stěžovat otevřeně, mohou na sebe zanechat kontakt a právníci z TI se jejich stížností budou zabývat.

Za prvních čtrnáct dní fungování už internetovou adresu navštívilo přes pět tisíc lidí, z nichž necelé čtyři stovky přímo hlasovaly v anketě. Dalších osm lidí pak rovnou pomocí internetových stránek požádalo právníky zTI o pomoc. A jaké jsou průběžné výsledky hlasování lidí? Podle odborníků víceméně vyrovnané. Úplatek lékaři zatím otevřeně přiznává 40 procent lidí.

Více (52 procent) přiznávají uplácení ženy, a to hlavně v případě návštěvy u gynekologa. "Většina žen, které hlasovaly, uvádí, že nějaký úplatek daly v porodnicích nebo u ženského lékaře. U něj se dost často platí něco na způsob pravidelných ročních příspěvků či vynucených sponzorských darů," říká Kateřina Havlová ze serveru zdravibezuplatku.cz. "Zároveň jsme velmi rádi, že lidé píšOU i kladné příběhy, že nikdy úplatek dát nemuseli," doplňuje Havlová.

Další příběhy lze ještě posílat

Jak nakonec první celonárodní průzkum o korupci ve zdravotnictví dopadne, bude jasné v polovině října. Až do té doby mohou lidé po internetu hlasovat a zasílat svoje anonymní i otevřené příběhy.

Jak na internetových stránkách hlasovat

Dvouměsíční hlasování odstartovalo v polovině srpna na internetové stránce www.zdravibezuplatku.cz. Lidé na stránkách naleznou jednoduchý formulář s deseti krátkámi otázkami, který zcela anonymně vyplní a tlačítkem odešlou. Na stránkách mohou anonymně i otevřeně napsat svoje pozitivní i negativní zkušenosti s korupcí u lékaře. Nejlepší příběhy budou odměněny věcným dárkem, který poskytne Česká pojišťovna ZDRAVÍ. Lidé prostřednictví stránek nebo bezplatné protikorupční linky 199 mohou požádat také o řešení konkrétní korupční situace.

Regionální deníky, Jan Klička

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…