Přeskočit na obsah

Úrazovka má málo peněz. Kvůli VZP?

Brno- Úrazové nemocnici Brno hrozí, že už za dva měsíce dostane od pojišťovny mnohem méně peněz než doposud. Dokonce i to, že si bude muset půjčit. Všeobecná zdravotní pojišťovna jí totiž nechce proplácet specializované zákroky. Jen proto, že úrazovka přišla na konci loňského roku o statut traumacentra.

Smlouvu má nemocnice s pojišťovnou do konce června. Peníze, o které úrazovka přijde, podle všeho získá fakultní nemocnice v Bohunicích. Ta statut traumacentra má. "Nové smlouvy uzavřeme do konce roku," uvedl ředitel pojišťovny Pavel Horák.
Úrazovka kvůli pojišťovně čelí problémům už teď. VZP jí totiž o dvacet procent snížila zálohy.

"Každý měsíc tak musíme doplatit zhruba čtyři miliony ze svých zásob. Jinak bychom neměli na mzdy a další nutné výdaje. V listopadu by nám ale pojišťovna měla všechno zpětně doplatit," uvedl ředitel. Podle něj se přesto může stát, že nemocnice bude muset požádat o půjčku.
Staronový ředitel nemocnice Karel Doležal se přesto budoucnosti nebojí.

"Politika pojišťovny jen urychlí naši snahu získat statut traumacentra zpět. Pokud se to podaří, a já nevidím důvod, proč by nemělo, tahle novinka pojišťovny se nás vůbec týkat nebude," vysvětlil Doležal.

Problémy způsobil úrazové nemocnici věstník ministerstva zdravotnictví, který určuje, jaká zranění musí pacient mít, aby byl převezen do traumacentra. Mnohačetná zranění podle něj mohou od konce loňského roku v Brně léčit jen odborníci v bohunické nemocnici. Ta teď přijímá dvakrát tolik pacientů než loni ve stejnou dobu. "Je jich opravdu o sto procent víc," potvrdila mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Naopak počet pacientů v úrazovce se snižuje. Podle náměstka ředitele Jana Filipinského záchranáři nevozí těžká poranění k nim, ale do Bohunic. "Rozhodně ale není pravda, že by úrazovka zela prázdnotou. Máme obsazeno devadesát procent lůžek," dementoval informace některých médií Filipinský.

Právnička z úrazové nemocnice Jana Bušinová upozornila, že věstník ministerstva zdravotnictví nemá právní sílu. "Pro zdravotnictví je věstník do jisté míry závazný metodický pokyn. Není to ale platná právní norma. Tou jsou jen vyhlášky a zákony. V současné době navíc nejsme ministerskou nemocnicí, takže věstníku nepodléháme," zdůraznila Bušinová.

Ředitel úrazovky se proto chce se záchrankou domluvit, aby do nemocnice vozila více polytraumatických případů. "Dohodnout se dá vše," věří Doležal. Zdravotnická záchranná služba prý statistiky nesleduje, takže neví, kolik případů vozí do Bohunic a kolik do úrazovky. "Nám jde především o zdraví pacienta. Podle situace se rozhodujeme, kam jej odvezeme," potvrdila mluvčí záchranky Barbora Zuchová. Ministerstvo zdravotnictví včera na otázky redaktora Brněnského deníku Rovnost do uzávěrky neodpovědělo. 

JIŘÍ M. ŠPIČÁK, Regionální deníky - Jihomoravský kraj

 

Ředitel Úrazové nemocnice Brno Karel Doležal čelí tlaku pojišťoven i ministerstva zdravotnictví  

Brno/Karel Doležal, který od začátku roku vedl úrazovou nemocnici jako prozatímní ředitel, byl nedávno zvolen řádným ředitelem. Úrazovku převzal v období, kdy ztratila statut traumacentra, a soudí se s bohunickou nemocnicí o přístroje. Kvůli věstníku ministerstva zdravotnictví řeší nemocnice méně mnohačetných zranění, a kvůli tomu také dostává méně peněz z pojišťovny. Hrozí navíc, že od července jí pojišťovna nebude ošetření polytraumatických zranění proplácet vůbec.

Podle věstníku ministerstva zdravotnictví se mají mnohačetná zranění vozit do Bohunic a ne k vám. Co si o tom myslíte?

Hned na začátek je potřeba říct, že ten věstník nemá vůbec žádnou právní sílu. Není to žádný zákon ani vyhláška, je to metodický pokyn ministerstva. To je podobné, jako kdybych si v nemocnici vydal nějakou organizační směrnici.

Je tedy možné dohodnout se se zdravotnickou záchrannou službou, aby k vám vozila více polytraumat?

Dohoda je možná vždycky. Rozhodnutí, kam pacient půjde, ale vždy leží na konkrétním lékaři. Ten zhodnotí, ve které nemocnici jsou zdravotníci připraveni, ve které je místo. Záchranka ví, že traumatým a všechny přístroje u nás zůstaly.

Můžete nabídnout něco, co bohunická nemocnice nemá?

Určitě, hlavně spinální jednotku. Pokud má pacient poranění páteře, jde k nám.

Jako moc velký problém je pro vás snížení záloh od pojišťovny o dvacet procent? Kde nyní berete peníze?

Kdyby neměla nemocnice určité zásoby, už bychom neměli peníze na zaplacení léků a materiálů a na vyplácení mezd. Každý měsíc doplácíme čtyři miliony korun ze svých zásob. V listopadu by nám pojišťovna měla vše proplatit, v době hospodářské krize ale nikdy nevíte, jestli peníze nepošlou o několik měsíců později. To bych pak musel požádat o půjčku.

Pojišťovna navíc hrozí, že nemocnicím, které nemají statut traumacentra, nebude polytraumata proplácet vůbec.

Toho se moc nebojím. Věřím totiž, že v době, kdy pojišťovny začnou jednat s nemocnicemi o nových smlouvách, dostaneme statut traumacentra zase zpátky. Nevidím důvod, proč by se to nemělo povést.

Co je potřeba udělat k získání statutu zpět?

Ministerstvo nám vytklo, že nemáme osvětlený heliport. To je maličkost a pracujeme na jeho osvětlení. Vadí jim také malá příjmová ordinace, to je podle mě ale účelová výtka. Je dostačující.

Ministerstvu se také nelíbí umístění nemocnice.

Podle mě je ale naopak naprosto perfektní. Pro lidi z východu a severu města je naprosto ideální. A to je veliká spádová oblast.

Jak chcete vyřešit nedostatek některých odborníků?

Vždycky se to dělalo tak, že náš tým se pacienta ujme a zachrání nejdůležitější životní funkce a odborník mezitím přijede z jiné nemocnice. Tohle je naprosto standardní postup.

Nebudou potom dvě traumacentra moc?

Naopak, podle mého názoru by to bylo naprosto ideální. Ostatně máme v našem regionu milion a půl pacientů a úrazovka se dělá pro sedm set padesát tisíc. Spolupráce dvou traumacenter by byla skvělá. Měli bychom se dohodnout jako normální lidé a nepřetahovat si to jako kočka koťata.

JIŘÍ M. ŠPIČÁK, Regionální deník Brno 

 

 

Zdroj: Regionální deník

Sdílejte článek

Doporučené