Přeskočit na obsah

USA zpřísnily směrnice pro zdravotníky pečující o nakažené ebolou

 

Ze západoafrických zemí postižených ebolou mohou napříště cestující vstoupit na území USA jen v některém z pěti vybraných letišť.

Nové předpisy podle agentury AP zpřísňují dosavadní standardy, mimo jiné vyžadují oděv, který bezpečně zakrývá celé tělo včetně krku a hrudi. Právě nedostatečnou ochranu těchto partií nemocniční personál v Dallasu kritizoval. Přísnější jsou rovněž postupy odkládání veškerého vybavení a výstroje a také dezinfekce rukou v rukavicích. Směrnice dále žádá, aby byla ustavena funkce místního kontrolora, který bude dohlížet na oblékání a svlékání ochranných oděvů.

Nemocnice rovněž musí vyčlenit prostory, kde se bude personál oblékat do bezpečnostních oděvů a svlékat. Může to být například místnost, která s pacientovým pokojem sousedí, případně část chodby přehrazená plastovou přepážkou.

Mezi doporučeními je například to, aby zdravotníci, kteří mohou pečovat o infikované ebolou, opakovaně nacvičovali práci s ochranným vybavením, než vůbec vstoupí do blízkosti nakažených.

Novému režimu příletů budou nyní podléhat i všichni cestující, kteří do USA míří z afrických států zasažených ebolou. Americké úřady vyčlenily pět mezinárodních letišť, přes která mohou na území Spojených států vstoupit pasažéři letící z Libérie, Sierry Leone nebo Guineje.

Jde o newyorské Kennedyho letiště a nedaleké letiště v Newarku, washingtonské Dullesovo letiště, chicagské letiště O'Hare a atlantské Hartsfield-Jackson.

Ze západní Afriky do USA přilétá denně v průměru 150 lidí. Přímé letecké spojení amerických měst s tímto regionem neexistuje. Tranzitní cestující budou nyní nuceni zamířit do některého z pěti vybraných amerických letišť, a až pak přesednout na případnou vnitrostátní linku. Na letištích už nyní probíhají zdravotnické kontroly s použitím bezdotykových teploměrů.

Nákaza přenesená od Liberijce, který s ebolou do USA přicestoval z Afriky a který mezitím zemřel, se nejdříve projevila u zdravotní sestry Niny Phamové a následně u její kolegyně Amber Joy Vinsonové.

Prozatím stále není jasné, jak se obě nakazily. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sice nejdříve uvedlo, že Phamová porušila bezpečnostní postupy, toto prohlášení ale následně zmírnilo s tím, že sestru nechce nijak obviňovat a její práci znevažovat. Později zdravotní úřady v Texasu přiznaly, že se dopustily v Liberijcově případě chyb a že nepřesně informovaly veřejnost. Některý zdravotnický personál o přístupu k Liberijci hovořil jako o chaosu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…