Přeskočit na obsah

Úspěch akademie věd ČR publikován v prestižním časopise

Vědecký tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR pod vedením Vladimíra Holáně prokázal, že limbální kmenové buňky v oku, které slouží k regeneraci rohovky, je možné úspěšně a poměrně jednoduše izolovat. Nyní hledá možnosti jejich množení v tkáňových kulturách, aby bylo možné je využít k obnově poškozeného povrchu oka. Objev vědci popsali v prestižním světovém časopise Investigative Ophthalmology and Visual Science.

Rohovka chrání lidské oko před vnějším prostředím. Pokud dojde k poškozením této vrstvy, má schopnost se obnovovat z kmenových buněk ležících v tzv. limbu, tenkém pásu mezi rohovkou a spojivkou. Při poškození nebo zničení limbu ovšem rohovka možnost obnovy ztratí a přerůstá jinými typy buněk. Postižený tak přichází o zrak, a může i oslepnout.

Jedinou možností léčby při ztrátě limbu je jeho transplantace. Nabízí se samozřejmě také přenos limbálních kmenových buněk. Prozatím se ale tyto buňky nedařilo izolovat, natož rozmnožit mimo organismus.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…