Ústecký kraj, nemocnice a UJEP budou řešit nedostatek lékařů
Zaměří se především na spolupráci při hledání nových lékařů a dalšího zdravotnického personálu, který kraj dlouhodobě tíží. Zřízen bude i nový post krajského koordinátora, řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).
Populace lékařů v kraji podle Bubeníčka stárne. Lékaři, kteří odejdou do důchodu, se nahrazují složitě. "Naší prioritou je vytvořit lékařům u nás co nejlepší podmínky, které je o založení praxe v potřebných oblastech přesvědčí. I proto je pro nás spolupráce s ústeckou univerzitou a Krajskou zdravotní velmi důležitá," řekl Bubeníček. Kraj, nemocnice i UJEP proto chtějí mimo jiné obnovit spolupráci s pražskými lékařskými fakultami, získat k výuce na UJEP více jejich pedagogů.
Podle rektora UJEP Reného Wokouna memorandum zlepší spolupráci všech institucí. "Společné memorandum dodává této spolupráci rámec, který dosud chyběl, a nastavuje hlavní priority pro oblasti poskytování zdravotní péče a vzdělávání ve zdravotnictví," doplnil Wokoun.
Krajská zdravotní usiluje i o to, aby se ústecká Masarykova nemocnice stala v budoucnu nemocnicí fakultního nebo univerzitního typu. "Během minulého roku jsme společně iniciovali vznik osmi klinik v největší nemocnici Krajské zdravotní. Snaha o systémovou spolupráci s lékařskými fakultami Karlovy univerzity posouvá společné cíle ještě dál," řekl předseda představenstva Jiří Novák.
První jednání se zástupci pražských lékařských fakult, by se mělo uskutečnit ještě v lednu.
Krajská zdravotní je největším zdravotnickým zařízením v Ústeckém kraji. Spadají pod ni nemocnice v Ústí nad Labem, Mostě, Chomutově, Děčíně a Teplicích. S UJEP spolupracuje dlouhodobě. Univerzita má i fakultu zdravotnických studií.
ČTK
Zdroj: ČTK