Přeskočit na obsah

Už Augustiáni prý znali analgetika

Látky používané proti tišení bolesti a desinfekční prostředky nejsou zřejmě tak moderní, jak se domníváme. Z archeologického výzkumu ve Skotsku vyplývá, že augustiáni tyto látky znali už ve středověku a díky jim dokázali amputovat končetiny, čistit chirurgické nástroje, vyprovokovat porod, zastavit kurděje a také dostat člověka z kocoviny. Archeologové a vědci k tomu došli po vykopávkách v troskách někdejšího kláštera, kostela a velké středověké nemocnice Soutra poblíž Edinburghu. Augustiáni zde do 15. století pomáhali pocestným a chudým.

Na místě byly nalezeny nádoby se zbytky mastí a bylin, jimiž léčili. V jedné misce byla mast připravená z opia a tuku, která zřejmě sloužila jako analgetikum. V další směs obsahující vápno, které bylo využíváno nejspíš k desinfekci.

Užití některých látek nebylo zřejmé, takže vědci pátrali ve středověké literatuře po tehdejších léčebných recepturách. Jak uvedl server BBC, rady si například nevěděli, když našli plísně námele a zrníčka jalovce. Odpověď našli ve starých textech, v nichž se uvádí, že tyto látky byly používány k vyvolání porodu. Mniši tedy zřejmě pomáhali rodičkám, i když členové řádů měli zakázáno účastnit se porodů. "Nalezli jsme zde kostry dětí, které se narodily mrtvé, i kostry podvyživených dětí," sdělil jeden z výzkumníků Brian Moffat. Chudé ženy rodily s pomocí zkušených vesničanek, ale bohaté rodiny prý dávaly přednost tomu, aby byl u porodu lékař.

Další hádankou byl nález svazku řeřichy u hromady zubů, avšak nikde nebyly známky, že zuby byly trhány nástroji. Řeřicha je mimořádně bohatá na vitamín C a mniši jí používali při léčbě kurdějí. Jeden ze starých textů říká, že uvolněné zuby se zpevní, jestliže bude pacient konzumovat řeřichu. "Mniši tedy věděli, že při dodání určitého vitamínu jsou symptomy kurdějí léčitelné," sdělil Moffat.

Zřejmá nebyla odpověď na to, proč se v drenáži středověké stavby našlo množství bolehlavu blamatého. Hypotéza, že jej mniši používali k tišení bolesti při amputacích se potvrdila, když vědci a místě našli kost mužského chodidla.

Moffat tvrdí, že augustiáni znali účinky bylin tak dokonale, že jsou jejich znalosti využitelné i v dnešní medicíně.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…