V boji o příjmy jsou poprvé jednotni nemocniční i soukromí lékaři
V boji o lepší ohodnocení lékařské práce v seznamu zdravotnických výkonů poprvé stojí jednotně celá lékařská obec. Navýšení by totiž zlepšilo příjmy lékařů v nemocnicích i v privátu. Tlak na ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou vyvíjí téměř 40.000 lékařů. Dosud se protestních akcí soukromí lékaři neúčastnili, systém jejich odměňování je jiný.
Měsíčně dostanou soukromí lékaři od pojišťovny 80.000 až 120.000 korun, hrubý plat nemocničního lékaře se blíží 40.000. Protože soukromí lékaři z příjmu platí provoz ordinace, nájem, energie, plat sestry a zdravotnický materiál, dostanou ve výsledku obě skupiny podobně. Průměrná mzda v Česku loni činila 18.000.
Podle sekretáře sdružení soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Skalpel Miroslava Havrdy je systém špatný. Příjem soukromého lékaře všude na světě je třikrát až čtyřikrát vyšší. "Když lékař onemocní, pojišťovna mu výkony neplatí. Když mu ukradnou přístroj nebo přijdou povodně, musí znovu vybavit ordinaci. Měl by mít zálohu půl milionu až milion," řekl Havrda.
Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek, který léta pracoval v nemocnici a nyní má vlastní praxi, připomněl, že nemocniční lékaři mají peníze za větší počet hodin, mají noční a víkendové služby, to v privátu není. Lékař v nemocnici má jen plat, nemůže si jako kolega v privátu dát do nákladů literaturu a cestu na kongresy. Mezi soukromými lékaři ale jsou také rozdíly podle toho, zda ordinují ve svém, nebo platí drahý nájem.
"Obecně platí, že soukromí lékaři jsou na tom lépe než lékaři zaměstnanci, nestává se, že by někdo z privátu se vrátil do nemocnice," poznamenal Kubek.
Různé lékařské odbornosti jsou hodnoceny odlišně. Praktici mají stálou platbu za registrovaného pacienta, takže mají peníze od pojišťovny, i když nepracují. Měsíčně dostanou 80.000, na plat sestry s odvody dají 23.000, nájemné se službami je vyjde na 8000 korun. Zbude 50.000, z toho musejí vydělat na přístroje. Ambulantní specialisté dostávají více, ale zase mají vyšší náklady na nákup přístrojů a zdravotnický materiál.
Pojišťovny platí za hodinu práce kvalifikovaného lékaře 130 korun hrubého. Zaměstnavatel z toho uhradí povinné pojištění, ochranné pomůcky, příspěvky na stravu a další, hrubá mzda lékaře se tedy za hodinu pohybuje kolem 60 korun.
Česká lékařská komora prosazuje úpravy v seznamu výkonů, které by navýšily průměrný plat lékaře na 85.000. Emmerová po pondělním setkání s lékaři řekla, že argumenty lékařů a zdravotních pojišťoven předloží ve čtvrtek premiéru Jiřímu Paroubkovi. Pojišťovny varují, že požadavky ČLK navýší současný desetimiliardový dluh v systému pojištění o dalších 24 miliard.
Mluvčí VZP Jiří Suttner ČTK řekl, že respektují rozhodnutí Emmerové předložit argumenty premiérovi. "Podle našeho názoru tento postup svědčí nejen o odpovědnosti ministryně, ale i o snaze vést odbornou diskusi bez emocí a s argumentací," řekl.
Zdroj: ČTK