Přeskočit na obsah

V Británii mizí veřejné záchodky, v některých městech už nejsou

Množství veřejných záchodků ve Spojeném království nezadržitelně klesá, varoval list The Times. Místní úřady nemají dost peněz na financování těchto zařízení a zavírají je. Aktivisté nevládních organizací upozorňují, že radnice porušují nezadatelná lidská práva.

Za posledních deset let bylo v Británii zrušeno přes 1700 veřejných záchodků, řekl britskému listu ředitel Britského sdružení veřejných toalet (BTA) Raymond Martin. "Od roku 1999 BTA nabádá vládu, aby zastavila tento nežádoucí trend. Pokud chce kabinet národ udržet zdravý, pokud chce zachovat hygienu veřejných prostor, nesmí tento problém opomíjet," dodal.

Podle listu The Times některá velká města, například Newcastle, už žádné veřejné záchodky nemají. V půlmilionovém Manchesteru zůstal jen jeden. Radnice si podle Martina stěžují, že na jejich nákladné udržování nemají dost prostředků. Provozování jednoho záchodku přitom podle BTA nestojí ročně víc než 10.000 liber (345.000 korun).

Podle názoru odborníků by záchodky přístupné veřejnosti neměly chybět nejen na ulicích a náměstích, ale ani v obchodech, restauracích a barech, na úřadech nebo na sportovištích.

Zdroj: ČTK, Times

Sdílejte článek

Doporučené