V Brně začaly Dny duševního zdraví, nabízejí pomoc psychologa
V brněnské Vaňkovce se tento týden mohou lidé zdarma a bez objednání poradit s psychologem nebo psychiatrem. Dočasnou poradnu tam otevřelo sdružení Práh. Akce Dny duševního zdraví se koná poosmé je určená všem, kteří se jakkoli setkali s duševní nemocí, ať už jí trpí sami nebo mají nemocného v rodině. Cílem je také tlumit u veřejnosti strach z duševně nemocných, řekla ČTK ředitelka pořádajícího sdružení Blanka Veškrnová.
Podle Veškrnové jsou duševně nemocní ve společnosti stále vnímáni negativně. "Jakmile člověk řekne, že chodí k psychiatrovi nebo psychologovi, okamžitě se druhý člověk začne chovat jinak," řekla. Za svou devítiletou praxi přitom prý zjistila, že v ordinaci psychologa či psychiatra se může octnout každý. I člověk, který by to do sebe nikdy neřekl. Dodala, že lidí s psychickými potížemi přibývá i kvůli naladění doby. Společnost dnes zdůrazňuje pracovní výkon, nutnost úspěchu, klade vysoké nároky na vzhled člověka. Jednotlivci jsou pak ve větším stresu, který je významným faktorem projevu duševní nemoci, řekla Veškrnová.
Ve Dnech duševního zdraví loni do anonymní poradny přišlo 38 jedinců či dvojic. S odborníky řešili vážné potíže. Jedna z příchozích se například svěřila s dlouhodobou úzkostí a sklony k sebevraždě, další s tím, že trpí bulimií a je šikanovaná v práci. Jeden z mužů zase chtěl poradit, jak se zbavit zlozvyku vytrhávání vlasů, a další, jak se má chovat ke své mentálně postižené sestře.
Podle Veškrnové mohou při Dnech duševního zdraví odborníci pomoci lidem, kteří by se normálně k psychologovi nebo psychiatrovi nenašli odvahu objednat. Když pak obě strany najdou k sobě cestu, lze v léčbě pokračovat dál. Sdružení Práh zaměstnává devět psychologů a psychiatrů a spolupracuje s dalšími 25 odborníky, kteří mají své ambulance. Pro psychicky nemocné provozuje také chráněné bydlení. Psychicky nemocní se tam mohou naučit samostatnému bydlení.
Zdroj: ČTK