V Česku se ověřují vakcíny proti rakovině
Kromě vakcíny proti rakovině čípku děložního se v Česku ověřuje očkování proti jednomu typu rakoviny kostní dřeně. ČTK to řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček, přednosta interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno, kde se látka zkouší. Proti rakovině čípku děložního se mají očkovat zdravé dívky na prahu puberty, zatímco vakcína na mnohočetný myelom má pomoci v počátcích nemoci jako jedna z léčebných metod, vysvětlil.
"Látka je teprve ve stadiu klinického zkoušení, zcela na začátku," upozornil. Očkování zabírá, pokud je v těle jen málo nádorových buněk, tedy v samém počátku nemoci. Problém podle Vorlíčka je, že na počátku se nádor málokdy zachytí.
Očkování proti rakovině považuje předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier za velkou naději. "Nesporně je to velmi slibné. S přetrvávající infekcí způsobenou viry, bakteriemi či parazity souvisí 18 druhů rakoviny," řekl ČTK. Očkování proti rakovině čípku děložního by se týkalo ročně 40.000 dívek a přišlo by na 400 milionů korun. Podle Dienstbiera se to ale vyplatí, léčba rakoviny je řádově dražší. Vakcínu proti tomuto druhu rakoviny začaly již vyrábět dvě zahraniční firmy, v Česku by se mohlo začít očkovat do dvou, tří let, upřesnil Vorlíček jako člen týmu odborníků, kteří vakcinaci připravují. "Teď to vypadá tak, že by to mohlo fungovat," řekl. Rakovina čípku děložního je částečně pohlavní onemocnění, v naprosté většině případů souvisí s infekcí papilomavirem. Je statisticky prokázáno, že čím má žena více partnerů, tím vyšší riziko onemocnět jí hrozí.
"Bývá to onemocnění slabší sociální skupiny. Pokud očkování nebudou hradit zdravotní pojišťovny, hrozí, že ženy, které ho budou nejvíce potřebovat, si je nekoupí," varoval Vorlíček.
Zdroj: ČTK