Přeskočit na obsah

V ČR je k dispozici vakcína proti rakovině děložního hrdla

Čeští velkodistributoři léčiv již mají očkovací látku proti rakovině děložního hrdla, kterou jako jedinou schválila Evropská komise pro všechny státy Evropy. Od úterý by vakcína měla být v lékárně motolské nemocnice. ČTK to včera řekla dětská lékařka Marta Šimůnková.

Rakovinu děložního hrdla způsobují papilomaviry, které se přenášejí pohlavním stykem. Proto by se měly nechat očkovat dívky před začátkem sexuálního života. Optimálním věkem je 13 let. Vakcinace by "měla zapadnout do očkovacího schématu dětí", uvedla Šimůnková.

Zájemci o vakcinaci se mohou obrátit na pediatra nebo gynekologa. Očkovací látka se podává ve třech dávkách a jejich celková cena se pohybuje kolem 10 000 korun. Zdravotní pojišťovny očkování nehradí.

Rakovinou děložního hrdla ročně onemocní v České republice asi 1100 žen, 500 jich zemře. V Evropě je diagnóza rakoviny čípku stanovena ročně přibližně u 33 000 žen a 15 000 nemocných zemře.

Podle Marka Pluta z onkogynekologického oddělení Fakultní nemocnice Motol se během svého života setká s virem způsobujícím tento typ rakoviny 80 procent žen. Organismus většiny z nich se ho dokáže sám zbavit. Problém je v tom, že imunitní systém přibližně tří až pěti procent žen virus nezvládne. Tyto ženy jsou vystaveny dvěstěkrát vyššímu riziku vzniku karcinomu děložního hrdla.

Část českých lékařů navrhuje plošné očkování dívek. Ročně by jich mělo být zhruba 40 000 a vakcinace by stát přišla asi na půl miliardy korun. Další čeští gynekologové a porodníci jsou proti tomu, aby se nyní zavedlo povinné očkování a aby se hradilo ze zdravotního pojištění. ČR by podle nich ke snížení počtu pacientek potřebovala spíš organizovaný systém pravidelných prohlídek.

Účinek plošného očkování by se projevil nejdříve za 20 let, kdy by výskyt zhoubného onemocnění mohl klesnout asi o 70 procent. O desetiletích mluví i zahraniční experti. Lékaři upozorňují na to, výskyt rakoviny děložního hrdla je třeba v Česku snížit okamžitě a je třeba vést kampaň za to, aby ženy chodily na preventivní prohlídky. Přednádorový stav se vyvíjí mnoho let a lze jej zachytit dříve, než dospěje do stadia rakoviny děložního čípku.

Podle virologa z Ústavu hematologie a krevní transfúze Vladimír Vonka až 15 až 20 procent onemocnění rakovinou souvisí s infekcí, a to buď virovou nebo bakteriální, nebo s postižením parazity. Již se daří snižovat výskyt rakoviny jater očkováním proti infekční žloutence. Vědci předpokládají, že obdobně se podaří očkováním proti papilomaviru snížit výskyt karcinomu děložního čípku, hrtanu, hltanu a genitálií.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…