V ČR roste počet žen s karcinomem prsu, umírá jich však méně
Na karcinom prsu umírá v Česku stále méně žen, přestože počet těchto onemocnění přibývá. Lékařům se daří u některých žen nemoc zjišťovat včas díky preventivním vyšetřením. Stále však s výsledky nejsou spokojeni. Ročně v ČR onemocní karcinomem prsu asi 5000 žen. Při preventivních vyšetřeních přitom lékaři zjistí nemoc u zhruba 1500 pacientek, řekla ČTK primářka radiologického oddělení v Masarykově onkologickém ústavu Helena Bartoňková.
Ženy, u nichž lékaři nemoc zjistí v raném stádiu, mají velkou šanci, že karcinom překonají. Při preventivních vyšetřeních se karcinom v časné fázi zjistí asi u 70 procent žen. "To je skvělá informace, protože víme, že tyto ženy se velmi pravděpodobně uzdraví," uvedla lékařka. Česká medicína tak podle ní vykazuje úspěšnost srovnatelnou například se skandinávskými zeměmi.
Preventivní vyšetření je podle Bartoňkové nezbytné, protože počínající nádor v prsu nelze objevit například hmatem, ale pouze přístroji. Screening se provádí mamografem nebo ultrazvukem.
Na preventivní vyšetření karcinom prsu chodí v ČR asi polovina žen, které by ho vzhledem k věku měly absolvovat. V Jihomoravském kraji to je asi 65 procent žen. V Masarykově onkologickém ústavu za rok vyšetří asi 15.000 žen. Lékaři mají poslední údaje z roku 2006, loňská data se teprve zpracovávají.
Preventivní vyšetření objeví karcinom asi u půl procenta vyšetřovaných. "Když se to řekne laikovi, zdá se mu, že je to málo," řekla Bartoňková. Podle ní je však právě včasný záchyt nemoci klíčový. O karcinomu prsu je známo, že v pozdních stádiích mají pacientky velmi malou šanci, že se vyléčí. "Zejména, pokud jsou metastázy, pak je léčba spíše symptomatická, úlevová a onemocnění se nedaří zastavit," uvedla primářka.
V ČR hradí vyšetření ženám od 45 do 69 let pojišťovny. Pacientky ho mohou absolvovat každé dva roky. Jinak stojí na mamografu kolem 600 korun a ultrazvukem asi 300 korun.
Zdroj: ČTK