Přeskočit na obsah

V ČR se letos nakazilo klíšťovou encefalitidou přes 500 lidí

Do konce září v Česku onemocnělo klíšťovou encefalitidou 501 lidí, to je o 142 více než za stejnou dobu loni. Podle Milana Daniela ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zřejmě letos nebude překonán rekord z roku 2006, kdy za celý rok onemocnělo 1029 lidí. Přesto z dlouhodobého hlediska nemocnost roste a hlavně přibývá komplikovaných forem nemoci. Zatímco od poloviny 60. let do roku 1992 ročně onemocnělo průměrně 310 lidí, od roku 1993 do roku 2006 to bylo 620 lidí.

Klíšťové encefalitidě letos podlehl zatím jeden člověk, starší muž ze severních Čech. Nejvíce lidí se v Česku tradičně nakazí v jižních Čechách, druhou rizikovou oblastí je Vysočina. Nemocnost je vysoká také v severních Čechách. Na konci léta byl podle SZÚ nadprůměrný počet nakažených lidí také na Zlínsku a Opavsku. Přes 90 procent území Česka se považuje za oblasti se zvýšeným výskytem nakažených klíšťat.

Podle Daniela klíšťata v posledních letech překonávají výškové rekordy. Například v 80. letech se uvádělo, že žijí nejvýše v 750 metrech nad mořem. Nyní se vyskytují běžně nad tisíci metry. Nejvyšší výskyt klíštěte byl aktuálně v ČR zjištěn ve výšce 1300 metrů nad mořem v Jeseníkách, zatím se ale prošetřuje, jestli bylo, nebo nebylo nakažené.

Co se týče těch prokazatelně nakažených, nejvýše bylo nalezeno klíště nakažené encefalitidou ve výšce 1140 metrů nad mořem a borelií ve výšce 1270 metrů, v obou případech v Krkonoších.

Posun klíšťat do vyšších nadmořských výšek odborníci spojují se změnami klimatu. Mírnější zimy vedou k přemnožení hrabošů a ostatních hlodavců, kteří jsou hlavním hostitelem viru klíšťové encefalitidy.

Proti nákaze klíšťovou encefalitidou se lze očkovat. V České republice se ale takto chrání jen zlomek populace. Letos se takzvaná proočkovanost, tedy podíl očkovaných lidí, zvýšila na 17 procent. Loni to bylo 16 procent. Například sousední Rakušané jsou očkováni z 88 procent.

V roce 2007 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 546 lidí a čtyři lidé zemřeli. Lymeskou boreliózou onemocnělo loni 3559 lidí. Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí přenášenou klíšťaty, dá se léčit antibiotiky, ale neexistuje proti ní zatím očkování.

Klíšťovou encefalitidou někteří lidé onemocní, aniž se to dozvědí, někdy úplně chybí typické příznaky. Takový člověk si do budoucna vybuduje přirozenou imunitu. Většinou ale nemoc propukne, a to ve dvou fázích. V první fázi se projevuje jako chřipka, člověk trpí bolestí hlavy a kloubů.

V další fázi ale nastupují závrati, zvracení a ostré bolesti hlavy. Nemoc může způsobit trvalé následky v podobě ochrnutí končetin, nesoustředěnosti a chronických bolestí hlavy. Nehorší důsledky má nemoc u seniorů. Přibližně 86 procent nemocných nad 76 let dostane závažnější formu nemoci.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…