V ČR se ročně zkouší přes 250 nových léků
Klinicky se v České republice zkouší přes 250 nových léků. Novinářům to včera při zahájení činnosti soukromé Evropské farmaceutické školy řekla jedna z jejích lektorek Věra Strnadová. Zahraniční farmaceutické firmy dříve do Česka lákaly především nižší náklady, v současnosti ale oceňují především zaujetí a kvalitu práce českých lékařů, dodal prezident Evropské federace společností pro klinické zkoušení (EUCROF) Pieter Guelen.
Vyvinout nový lék není v současnosti vzhledem k vysokým nákladům podle odborníků v silách žádné české instituce. Strnadová vidí možnosti českých zařízení především v oblasti základního výzkumu nových molekul a klinického zkoušení již vyvinutých léků. "Také kvalita registrační procedury nových léčiv je v Česku velmi vysoká a splňuje kritéria ostatních západních zemí," řekla. S vývojem nových léků a jejich zaváděním do praxe by měl studenty seznámit představený studijní program.
Vývoj jednoho léku trvá podle odborníků od deseti do 20 let a vyžádá si okolo miliardy dolarů (přes 22 miliard korun). "Když ale zkrátíme tuto dobu o polovinu, tak zároveň snížíme o polovinu náklady. Výsledkem pak bude to, že nové léky budou pro pacienty levnější," uvedl ředitel Centra pro socioekonomický výzkum univerzity v Cardiffu v Británii Sam Salek.
Zrychlit přístup k novým lékům pro pacienty na celém světě považuje Salek za jednu z největších výzev, kterým bude farmaceutický průmysl čelit v novém tisíciletí. Domnívá se také, že v budoucnu budou léky více šity na míru konkrétním pacientům. "Už dnes řada lidí vidí naději v těchto lécích, ale bohužel jsme od nich stále daleko," upřesnil.
Evropská farmaceutická škola nabízí placené dvouleté postgraduální studium. "Absolventi této školy by měli mít znalosti od základních fází vývoje léčiva až po uvádění léčiv na trh," uvedla Strnadová. Vedle českých lektorů povedou kurzy i odborníci z Británie. Studenti, kteří program dokončí, dostanou diplom, který bude garantován farmaceutickou fakultou univerzity v Cardiffu.
Zdroj: ČTK