Přeskočit na obsah

V ČR se za 12 let nechalo kastrovat 85 pachatelů sexuálních činů

Zatímco na počátku tisíciletí jich lékaři ročně provedli desítku, nyní za rok udělají dva či tři. Vyplývá to z podkladů pro vládu, která by o dalším postupu měla jednat ve středu.

Evropská úmluva o zabránění mučení a ponižujícímu zacházení či trestání v Česku platí od roku 1996. Na její dodržování a prosazování dohlíží evropský výbor CPT. Sleduje, jak se v jednotlivých státech zachází s vězni či lidmi v léčebnách.

Chirurgické kastrace považuje za ponižující, nevratný a mrzačící krok. Už v roce 2009 vyzval ČR, aby je zakázala a našla pro pachatele sexuálních činů alternativní léčbu. Varoval, že pokud by se jeho doporučení nerespektovalo, mohl by se o Česku veřejně nechvalně vyjádřit.

Pachatele závažných sexuálních deliktů zkoumá sexuolog. Pokud zjistí nějakou poruchu, může soud rozhodnout o ochranném léčení v ústavu či ambulancích.

Delikventy se sexuální úchylkou léčí sedm léčeben. Léčba má snížit sexuální aktivitu. Vedle chirurgické kastrace je možné i užívání léků, které ale trvale útlum nezajistí.

Tři měsíce po vysazení medikamentů se sexuální funkce vrací do normálu. Ministerstvo zdravotnictví ve zprávě pro vládu uvedlo, že chirurgické kastrace nejsou trest, ale lékařský zásah. Považuje za potřebné, aby byly pro snížení rizika sexuálních zločinů dál možné.

Podle odborníků představuje velké riziko právě to, pokud člověk přestane léky užívat a do ambulance docházet. V takovém případě navíc trvá, než ho soud pošle do ústavu. Padl proto návrh, aby se o dohled postarali kurátoři či aby lidé s ochrannou léčbou museli nosit monitorovací náramky.

Ministerstvo spravedlnosti to ale odmítlo. Podle něj není léčba trest, a tak se problém nekázně pacientů nedá řešit elektronickým sledováním.

Kastrace upravuje nový zákon o specifických zdravotních službách, který začne platit v dubnu. Podle něj to bude zákrok výjimečný, o který požádá a bude s ním muset souhlasit pacient. Předtím dostane náležité poučení o povaze zásahu i o nepříznivých důsledcích. Mezi ně patří třeba sterilita, rozvoj osteoporózy, oslabení imunity či vyšší riziko obezity.

O dalším postupu by měla jednat vláda. Dá se očekávat, že kabinet bude nejdřív žádat vyhodnocení působení nového zákona v praxi.

Ministr zdravotnictví by měl ale zřejmě do konce roku připravit standardy léčby sexuálních delikventů.

Chirurgickou kastraci zakazuje zákon třeba ve Francii, Lotyšsku, Itálii či na Maltě. V Rakousku a ve Švýcarsku ji legislativa neumožňuje. V Belgii, Švédsku, Norsku, Dánsku a na Slovensku sice možná je, ale v praxi se z etických důvodů nevyužívá.

Zákrok lze podstoupit v Německu, a to za velmi přísných podmínek. Od roku 1998 se v zemi povolilo celkem 14 zákroků.

-------

autor: ktk

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…