Přeskočit na obsah

V Janotově balíku je "díra" 200 milionů

Nebude se jen škrtat, ale i utrácet. Za očkování Janota o tom nevěděl, ale ustoupil. Potěší ODS.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková prosadila do úsporného balíku vlády věc, která do něj zjevně nepatří. Vláda totiž v naprostém utajení na návrh Juráskové schválila, aby zdravotní pojišťovny začaly z veřejných peněz nově platit očkování proti pneumokokovi.

Veřejné finance tak nejen že díky tomuhle návrhu z "úsporného" balíčku nic neuspoří, ale naopak přijdou o 200 milionů korun ročně.

Janota: Nevěděl jsem o tom

Ministr financí Eduard Janota včera tvrdil, že o návrhu na utracení 200 milionů korun nic netušil. "O tom já nic nevím, na to se zeptejte ministryně zdravotnictví," odbýval dotazy HN Janota. Nakonec ale řekl, že s návrhem na utracení 200 milionů za nové očkování nemá žádný problém. "Jestli to dalo ministerstvo zdravotnictví do úsporného balíčku, tak s tím souhlasím," dodal Janota, který se jinak snaží ve veřejných financích ušetřit každou korunu.

Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že utracení 200 milionů na očkování proti pneumokokovi z veřejných peněz je tak správná věc, že se může objevit i v balíčku, který má veřejné finance šetřit.

"Já s vámi souhlasím, že tato věc vypadá v úsporném balíčku zvláštně. Na druhou stranu se na hrazení tohoto očkování ze zdravotního pojištění shodují odborné společnosti," vysvětluje první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, vlivný muž v ODS. Ta ostatně silně prosazuje hrazené očkování proti pneumokokovi ve svých placených inzerátech v novinách.

Jedno je jisté. Pokud poslanci zítra Janotův balíček schválí, většina lidí a firem na tom bude tratit, ať už kvůli ořezání dávek nebo zvýšení daní. Výjimkou budou dvě velké zahraniční farmaceutické firmy: GlaxoSmitKline a Wyeth, které vakcínu na očkování proti dětskému pneumokokovi vyrábí.

Lobbing v tom nehledejte

HN už před necelými dvěma týdny upozornily, že za snahami prosadit hrazené očkování proti pneumokokovi je velmi silná lobby, kterou podporují právě tyto firmy.

Pokud by totiž vakcínu v ceně sedmi tisíc začaly platit pojišťovny z veřejných peněz, tržby firem by ročně stouply o desítky milionů. Třeba firma Wyeth proto dává statisíce ročně neziskové společnosti Nahlas, která při posledním hlasování o hrazeném očkování proti pneumokokovi rozeslala poslancům dopisy rodičů dětí postižených pneumokokem, aby v parlamentu očkování placené z veřejných peněz zavedli.

"Byl to cílený lobbing, který se snažil útočit velmi drsnými prostředky," popisuje poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

Šnajdr tvrdí, že "žádný lobbing v této věci nezaznamenal". Podobně mluví i Pavol Mazan z firmy Wyeth. "Dozvěděli jsme se to včera na konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Bylo to pro mě překvapení."

Farmaceutické firmy se už několikrát snažily prosadit, aby očkování proti pneumokokovi začaly platit zdravotní pojišťovny. Argumentují tím, že touto bakterií vážně onemocní 250 až 300 dětí ročně. A tím, že několik případů skončí úmrtím.

HN, Petr Vašek

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…