V lékárnách budou asi od konce ledna léky na chřipku na průkaz
V lékárnách se zřejmě od konce ledna začnou kromě léků na recept a ve volném prodeji prodávat i léky nové kategorie - bez lékařského předpisu s omezením. Jako první to poznají pacienti, kteří si přijdou pro lék na chřipku a nachlazení. Patří mezi ně například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Obsahují pseudoefedrin, který narkomani zneužívají k výrobě drog. Člověk, který si tyto léky bude chtít koupit, musí předložit průkazku zdravotní pojišťovny.
První podoba seznamu léků bude dokončena během ledna, další medikamenty do něj budou po jednání odborníků zařazovány i poté. "Nová skupina vzniká 1. ledna a držitelé rozhodnutí o registraci budou 2. nebo 5. ledna podávat žádost o přesun léků do této nové skupiny. Správní řízení potrvá dva až tři týdny, takže už koncem ledna budou tyto léky v prodeji," řekla ČTK mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková.
Prodej léků s pseudoefedrinem se pak změní tak, že lékárník si na počítači zkontroluje, zda si pacient v krátké době nevyzvedává léky opakovaně. Pak teprve mu je prodá, a to nejvýše 60 tablet na měsíc, což jsou podle velikosti zhruba dvě balení. Dosud až 80 procent balení z "velkonákupů" zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Lékárny si data ověří v centrálním úložišti dat, které spravuje SÚKL.
Viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný ČTK řekl, že SÚKL zatím s nimi neřešil přípravy na tuto zásadní změnu. "Chtěli bychom naše členy připravit a včas informovat pacienty, zatím ale nic nevíme," řekl. Od ledna budou v lékárnách k dostání bez předpisu s omezením zatím jen přípravky s pseudoefedrinem, jejich seznam je na stránkách SÚKL. Zde najdou zájemci i navržený seznam léků, které by v budoucnu mohly do nové kategorie bez předpisu s omezením patřit.
Podle odhadu ředitele SÚKL Martina Beneše by do této kategorie léčiv mohly být zařazeny v průběhu roku 2009 desítky léků. Do tří let by jich tam mohla být stovka. Odborníci nyní diskutují o tom, které další přípravky by to mohly být. Mezi prvními by bez receptu s omezením mohla být dostupná pohotovostní antikoncepce, tedy pilulka, která se užívá po nechráněném pohlavním styku.
Vznik nové skupiny umožnil zákon o léku, který platí od ledna 2008. Přesně po roce vstupuje v platnost i ustanovení o nové kategorii léků bez lékařského předpisu s omezením. Výběr léků do této kategorie vyvolal spory. SÚKL navrhoval kromě přípravků s pseudeoefedrinem například i léky na vysoký tlak či cholesterol. Lékaři to odmítli. Pacienta podle nich může ohrozit na zdraví nebo i životě, pokud ho před vydáním léku neuvidí lékař.
Na zářijové schůzce s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) se lékaři dohodli, že léky do seznamu bude zařazovat SÚKL až po dohodě s nimi. Lékárníci nepochodili s tvrzením, že v Evropě lékárny běžně vydávají některé léky na recept i bez receptu, a že tedy jde jen o uplatnění těchto práv i pro české pacienty. I když chtěli lékárníci tento výdej omezit jen na léky, které už lékař dříve předepsal, nepochodili.
Vědecká rada České lékařské komory (ČLK) toto rozšíření kompetencí odmítla. ČLK za tímto návrhem viděla lobby farmaceutických firem, které by si tak prý přišly ročně navíc na dvě miliardy korun. Celkově se v Česku spotřebují ročně léky za zhruba 60 miliard. ČLK navrhla, aby naopak lékaři dostali možnost vydávat léky přímo v ordinaci. Ministr to odmítl.
Zdroj: ČTK