Přeskočit na obsah

V lékárnách chybí lék na ředění krve

Pacienti trpící záněty žil, srdečními a dalšími vážnými chorobami mohou mít v těchto týdnech problém. Potřebují-li jeden konkrétní lék na ředění krve, v lékárnách neuspějí. Už víc než měsíc není.

PRAHA Předloží-li nyní pacient lékárníkovi recept, na němž je předepsán lék Clexane, odejde s velkou pravděpodobností s prázdnou.

"Situace trvá už zhruba měsíc. V současné době máme na skladě pouze velká balení s padesáti ampulemi. Ta nemůže lékař ale pacientovi předepsat, jsou určena pouze nemocnicím," potvrdil deníku Metro vedoucí lékárny Vojenské nemocnice v Olomouci Václav Ješeta.

Dodal, že nyní chybí hlavně balení po dvou a deseti ampulích. "Dostupnost léčivých přípravků s obsahem nízkomolekulárních heparinů souvisí s omezenou výrobní kapacitou.

Výpadek se skutečně týká převážně malých balení. O tomto stavu jsme ale již informovali ministerstvo zdravotnictví. To má k dispozici nástroje k zajištění dostupnosti léčiv v krizových situacích," uvedla včera pro Metro mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Dodala, že na trhu jsou stále dostupné i jiné léčivé přípravky s podobnými účinky.

Metro, Alena Hechtová

Zdroj: Metro

Sdílejte článek

Doporučené