V Plzni je třída pro autisty, ne všichni jsou diagnostikováni
Více než dva roky se lékaři z psychiatrické kliniky plzeňské fakultní nemocnice věnují intenzivněji dětem s autismem. Objevili jich kolem stovky, zdaleka ne všichni autisté v západních Čechách jsou ale diagnostikováni. Řada jich žije v ústavech sociální péče, některým by přitom správná diagnóza a vhodný učební program umožnily kvalitnější život. V plzeňské fakultní nemocnici letos při tamní škole poprvé otevřeli specializovanou třídu pro autistické děti, řekla ČTK lékařka Jitka Rumlová.
"Jedno dítě ze 150 je autista a stoprocentně v západočeském kraji tyto děti nejsou diagnostikovány, natož dospělí," poznamenala. Autisté jsou podle ní většinou zároveň retardovaní, řada z nich ale má inteligenci v normě nebo i nadprůměrnou. Pokud tyto děti nejsou schopny se ani s pomocí asistenta pedagoga integrovat do normální třídy, přecházejí do autistické třídy v nemocnici.
Nemocniční škola tak má například kromě respirační třídy nově na prvním stupni i třídu pro autisty. "Tyto děti potřebují mít jiné výchovné a vzdělávací vedení, musí mít strukturovanou výuku," řekla lékařka. Pedagogové se tak snaží předcházet afektivnímu jednání nebo sebepoškozování těchto dětí. Autistickou třídu v nemocnici navštěvuje v prvním stupni osm dětí. "V případě, že absolvují toto vzdělávání a ani na druhém stupni nejsou schopny se přizpůsobit kladeným nárokům a normám, přecházejí na druhém stupni do psychiatrické třídy," vysvětlila Rumlová. Takové děti jsou v nemocniční škole dvě.
Zařízení pro autisty není stále dost. V Plzni existuje například mateřská škola s přípravným ročníkem pro základní školu, uvedla Rumlová. V Merklíně na Plzeňsku zřídila Diakonie stacionář pro autisty, kde žije ve speciálně postavených domcích necelá dvacítka autistů.
"V ústavech sociální péče jsou ještě určitě mezi dětmi s mentální retardací autisté, bohužel nemáme kapacitu na to, abychom je obcházeli, věnovali se jim a diagnostikovali je," dodala lékařka.
Autismus je vrozená vývojová porucha. Autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Jeho duševní vývoj je narušen hlavně ve vztahu ke komunikaci, sociální interakci a představivosti. Autismus doprovází specifické chování - lidé působí dojmem, že žijí ve vlastním světě. Odhaduje se, že ročně se v ČR narodí kolem 200 autistů, celkem jich v zemi žije kolem 20.000 až 25.000.
Zdroj: ČTK