Přeskočit na obsah

V Praze vznikne mezinárodní výzkumný institut životního stylu

V Praze vznikne mezinárodní výzkumný institut, který se zaměří na studium životního stylu, komunikaci ve zdravotnictví a kvalitu dlouhého života. Centrum s anglickým názvem Institute for Lifestyle Options and Longevity (ILOL) bude zkoumat například to, jakou výživu a případně léky zvolit pro kvalitní život ve stáří. Středem zájmu mají být i etické a sociální aspekty zdravotnictví, efektivní řízení zdravotnických zařízení nebo komunikace lékařů s pacienty. Spíše než o novou budovu jde ale o virtuální propojení výzkumníků přes různé projekty, řekla dnes ČTK členka vedení ILOL Marie Přibová.

Nápad založit mezinárodní centrum, které propojí zahraniční experty, se zrodil v České republice. "My jsme to ale od začátku pojali jako takovou globální instituci," řekla Přibová. Na prvním projektu, který zkoumá takzvanou zdravotnickou gramotnost - tedy komunikaci mezi lékaři a pacienty - se podílejí výzkumníci v Rumunsku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku a Turecku. Jedná se ještě s Nizozemskem, Británií a Spojenými státy.

První výsledky úvodního projektu představí tým na odborné konferenci 23. října. "Zkoumali jsme, nakolik pacienti rozumí tomu, co mají podle instrukcí lékaře dělat, jestli se může pacient na všechno zeptat, jestli má pocit, že může spolurozhodovat o své léčbě a podobně," řekla Přibová. Součástí zdravotnické gramotnosti je také to, jestli si pacient vyhledává informace předtím, než navštíví lékaře, a jak reaguje na to, když je s lékařem nespokojen.

Výzkumníci vytvořili dotazník, na který odkazovali na různých serverech. Dohromady dali asi 1400 odpovědí. Nedostatečná zdravotní gramotnost je prý problém, protože prodlužuje nemocnost a snižuje efektivitu léčby.

Za nápadem vytvořit projektový výzkumný institut ILOL stojí tým lidí z centra pro management ve zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu. Institut povede Lubomír Exner z Karlovy univerzity v Praze, který se zabývá marketingem ve zdravotnictví. Ve vedení jsou také kardiolog Petr Šťovíček z Karlovy univerzity a George Tesar z USA.

Na projektech budou podle Přibové pracovat studenti různých českých škol, počítá se s účastí doktorandů z fakulty sociálního lékařství a managementu. Vědeckou radu tvoří odborníci ze Švédska, Spojených států, Británie, Slovinska a Slovenska.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…