V psychoterapii se využívají metody holotropního dýchání i jiné
V psychoterapii se někdy využívají i metody, které se vyvinuly z experimentů s halucinogenními látkami. Například vyrovnat se s traumaty z dětství zasutými hluboko v podvědomí se dá pomocí holotropního dýchání. Jde o techniku, kterou vyvinul americký psychiatr českého původu Stanislav Grof. Podobné metody pomáhají i lidem, kteří zažívají takzvanou psychospirituální krizi, řekl na odborném semináři Společnosti pro návykové nemoci psychoterapeut Michael Vančura.
Holotropní dýchání je technika, která kombinací řízeného dýchání, hudby a cíleného uvolnění blokované tělesné energie umožňuje dostat se bez použití psychedelických látek do oblasti jinak tajemstvím zahaleného nevědomí. Grof na metodu přešel v době, kdy Spojené státy zakázaly využívat při medicínském výzkumu drogu LSD, která byla do té doby hlavním nástrojem Grofových experimentů.
Na Grofův odkaz v Česku navazuje právě Vančurovo sdružení Diabasis. Obracet se na ně mohou lidé, kteří mají zájem vyzkoušet k řešení svých psychických potíží alternativní metody.
Vančura popsal případ muže, který prožil dětství s autoritativním týrajícím otcem. Muž se s tím nemohl vyrovnat a trpěl pocity méněcennosti. Při každém sezení holotropního dýchání se hlasitě rozplakal. Vančura se rozhodl terapii doplnit podáním psychotropních hub. Jejich užití s bedlivou odbornou asistencí nakonec pomohlo muži uvědomit si své emoce a postavit se traumatu čelem.
Využití halucinogenů v léčbě nevylučují ani někteří jiní odborníci. Ve vědě a výzkumu psychických nemocí by mohly být experimenty s psychedelickými látkami velmi užitečné, myslí si například vedoucí adiktologického centra Michal Miovský. Nebezpečné jsou naopak tyto látky v rukou nepoučených lidí, kteří s nimi experimentují kvůli zábavě.
Diabasis se zaměřuje zejména na pomoc lidem procházejícím psychospirituální krizí. Termín psychospirituální krize označuje stav, který se velmi podobá psychóze, tedy patologickému projevu nemoci. Psychózu zažívají například schizofreničtí pacienti, kteří slyší neexistující hlasy a vidí bludy, ztrácejí kontakt s realitou a trpí paranoidními představami. Psychospirituální krize by naproti tomu neměla být zhoubná, ale naopak objevná.
Zastánci této teorie tvrdí, že člověk díky psychospirituální krizi může lépe objevit sám sebe a nový stav vědomí. Odhaduje se, že přibližně 15 procent lidí, kteří se dostanou do psychiatrické léčebny kvůli psychotickým stavům, by prý mohlo trpět právě touto psychospirituální krizí.
Tento termín, který pochází také z Grofova učení, psychiatrie neuznává jako oficiální diagnózu. Přijetí jeho teorií není jednoznačné a mezi vědci jsou i lidé, kteří je přímo odmítají.
Stanislav Grof loni převzal v Praze prestižní cenu Vize 97, kterou udělují manželé Václav a Dagmar Havlovi. Naopak spolek skeptických vědců Sisyfos Grofa letos již podruhé obdařil anticenou Bludný balvan.
Zdroj: ČTK