Přeskočit na obsah

Vakcína proti rakovině čípku je úspěšná

Stoprocentní účinnosti dosáhla při dvouletém testování na více než 10.000 ženách a dívkách experimentální vakcína proti nejběžnějším formám rakoviny děložního čípku. Oznámila to dnes americká farmaceutická společnost Merck & Co.

Společnost věří, že očkovací látku Gardasil schválí americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) a že ji v příštím roce uvede na trh. Bude to první vakcína, jejímž účelem bude předcházet rakovině děložního čípku, která je částečně pohlavní nemocí a v naprosté většině případů souvisí s infekcí papilomavirem.

Americká odbornice doktorka Gloria Bachmannová označila výsledek testování vakcíny Gardasil za průlom. Lékaři očekávají, že očkovací látka se bude nabízet nejen dívkám, než začnou sexuálně žít, ale i chlapcům, protože virus je šířen mužskými sexuálními partnery žen.

Ve světě je rakovina děložního čípku jedním z nejrozšířenějších druhů zhoubného bujení u žen. Výskyt této choroby v ČR patří k nejvyšším v Evropě. Ročně jí zde onemocní asi tisícovka a stovky českých pacientek na tento nádor zemřou.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček, přednosta interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno, v srpnu ČTK řekl, že vakcínu proti rakovině děložního čípku začaly již vyrábět dvě zahraniční firmy a že v Česku by se mohlo začít očkovat do dvou, tří let. Předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier uvedl, že očkování by se týkalo ročně 40.000 dívek a přišlo by na 400 milionů korun. Podle něho by se to ale vyplatilo, protože léčba rakoviny je řádově dražší.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…