Valorizace prošla na výboru
Sněmovní výbor pro zdravotnictví doporučil schválit zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s tím, že by v roce 2023 měla platba činit 1 900 korun měsíčně. Původně koalice navrhovala pro příští rok částku 1 878 korun měsíčně, tedy v souhrnu pro zdravotnictví o zhruba 1,5 miliardy korun za rok méně.
Návrh je součástí změny zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, kterou se vracejí platby státu do zdravotnictví na stejnou úroveň, jakou měly loni, aby stát ušetřil v rozpočtu 14 miliard korun. Aktuálně dostávají zdravotní pojišťovny za státního pojištěnce 1 967 korun, až bude návrh schválen, budou v průměru letošní platby vycházet na 1 767 korun měsíčně.
Jak podle ČTK uvedla na jednání sněmovního zdravotního výboru ředitelka odboru rozpočtové politiky společensky významných odvětví ministerstva financí Helena Doktorová, letos zdravotním pojišťovnám klesnou jejich rezervy odhadem z 51 miliard korun na 46 miliard korun.
Od roku 2024 bude podle návrhu platba státu růst stejně jako důchody podle inflace a poloviny růstu reálných mezd.
Návrh míří do závěrečného čtení ve sněmovně. Ještě před jednáním zdravotního výboru proběhla pětihodinová debata na plénu sněmovny, opoziční poslanci považují navržené platby za příliš nízké. Podle některých hrozí omezování zdravotních služeb.
Platbu na rok 2023 ve výši 1 900 korun předložil Tom Phillipp z KDU‑ČSL jako kompromis, který podle něj zakládá „solidní výkopovou čáru“. „Rozumím tomu, že částka by mohla být vyšší, ale mohla by být i nižší,“ uvedl poslanec. Opozice k tomu žádný pozměňovací návrh nepředložila.
Celkové náklady zdravotních pojišťoven na zdravotní služby loni dosáhly 404 miliard korun, příjmy zdravotních pojišťoven loni byly 400 miliard korun. Pro letošní rok byly plánovány výdaje 427 miliard korun.