Ve vinohradské nemocnici provedli unikátní operaci mozku
Lékaři z pražské Vinohradské nemocnice dnes provedli unikátní operaci nádoru mozku. Využili přitom speciální pilulku, kterou jim zdarma poskytli jejich kolegové z Německa. Pomocí látky je možné přesně rozpoznat hranice nádoru, uvedla Česká televize (ČT).
"Tato látka se dostane do pacienta ústy. Poté se v nádorových buňkách gliálního nádoru metabolizuje ve fluorescenční látku. Pomocí fluorescenčního mikroskopu lze identifikovat samotný nádor a rozpoznat jeho hranice," řekl ČT Pavel Haninec, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle doktora Roberta Tomáše by jinak mohlo při operaci omylem dojít k odstranění zdravé tkáně, nebo by mohly v mozku zůstat jinak obtížně rozpoznatelné části nádoru.
Z hlediska technického odstraňování nádoru je tato metoda významnou inovací, ale sama o sobě nestačí. Je třeba následně využít i tradiční postupy, například chemoterapeutické a radiační, kterými je možno nádor ovládat. Pilulku lze také aplikovat jen u určitého typu mozkových nádorů, konkrétně u těch, které rostou z podpůrných buněk mozku, tedy u takzvaných vysokostupňových gliomů, uvedla ČT.
Pilulka má podle televize nežádoucí účinky jen v malém procentu případů. Může negativně ovlivnit funkci jater či ledvin, ale nedochází k selhání těchto orgánů. Lék by měl být v budoucnu v České republice běžně dostupný.
V České republice přibývá ročně 800 až 1000 lidí s primárním mozkovým nádorem, z toho konkrétně vysokostupňových gliomů je 300 až 400 případů, uvedla ČT.
Zdroj: ČTK