Vědci objasnili mechanismus nemoci SARS
Mezinárodní vědecký tým odhalil mechanismus, který činí velmi nebezpečnými infekční choroby, jako jsou syndrom akutního respiračního selhání (SARS) nebo ptačí chřipka. Tento objev by mohl přiblížit možnost přímé léčby těchto nemocí, řekl vedoucí týmu Josef Penninger z Rakouské akademie věd.
Badatelé z Rakouska, Německa, Kanady, Japonska a Číny zjistili, že na povrchu tělesných buněk je enzym, který je blokován viry, jež SARS způsobují. Tato látka, označená ACE2 (angiotensin converting enzyme 2), chrání před SARS a dalšími nemocemi. Viry SARS mají naopak schopnost vytváření ACE2 omezovat. Tým o svém objevu informoval v odborných časopisech Nature a Nature Medicine. O ACE2 bylo dosud známo, že mu přísluší úloha při regulaci krevního tlaku a fungování srdce.
Při experimentech s myšmi se ukázalo, že u těch zvířat, jimž chyběl gen, který souvisí s produkcí enzymu ACE2, se rozvinuly nesrovnatelně silnější projevy plicního selhání než u zvířat, jež nebyla geneticky pozměněna. Vědci dále zjistili, že stav nemocných myší se výrazně zlepšil, byl-li jim podán lidský ACE2. Penninger je přesvědčen o tom, že právě tento výsledek dává do budoucna naději na účinnou přímou terapii. Akutní plicní selhání je komplikací nejen u choroby SARS, ale i u ptačí chřipky.
Zdroj: ČTK