Vědci rekonstruovali virus smrtící chřipky
Virus španělské chřipky, která v letech 1918-19 zabila 50 milionů lidí, se pravděpodobně na člověka přenesl z ptáků. Ukázala to nová studie amerických vědců, kterým se podařilo tento smrtící virus rekonstruovat. O plánu na prevenci chřipkové pandemie, před níž v minulém týdnu varovali představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO), dnes ve Washingtonu jednají zdravotničtí experti z 65 zemí.
Minulý týden WHO varovala, že by miliony lidí na celém světě mohly podlehnout viru ptačí chřipky, pokud zmutuje do formy přenosné z člověka na člověka. Ptačí chřipka již v Asii usmrtila asi 60 lidí a desítky milionů kusů drůbeže. Nakaženo jí bylo podle WHO 116 osob, to znamená, že každý druhý případ byl smrtelný. Ptačí chřipku mohou po světě rozšířit tažní ptáci, kteří ji již zavlekli z jihovýchodní Asie do některých oblastí Sibiře.
Generální tajemník OSN Kofi Annan dnes po návštěvě WHO vyzval světové vůdce, aby sdíleli společně své zdroje včetně léků a vakcín a zajistili, že všechny země světa budou proti pandemii chřipky vybaveny. Rovněž prohlásil, že patenty, které nyní dávají autorským farmaceutickým společnostem exkluzivní právo na výrobu a prodej jimi vyvinutého léku po dobu několika let, by neměly stát v cestě výrobě léků dostupných pro chudé země.
Podle představitelky WHO Margaret Chanové jen 40 ze 192 členských zemí WHO má připravený plán proti pandemii a jen 30 bohatých států má zásoby léků.
Pro lepší pochopení příčin světových pandemií chřipky američtí vědci v rámci nové studie odebrali vzorek jedné z obětí chřipkové pandemie z roku 1918, která byla pochována ve zmrzlé půdě na Aljašce, a s jeho přispěním rekonstruovali celou genetickou sekvenci viru španělské chřipky. Při analýze genetického kódu viru odhalili mutace, které jsou nápadně podobné mutacím vyskytujícím se ve virech ptačí chřipky, jako je například H5N1, jenž se nyní šíří v jihovýchodní Asii.
Pandemii v roce 1918 tak podle nejnovějšího zjištění expertů zavinil čistý virus ptačí chřipky, který zmutoval do podoby přenosné a smrtící i mezi lidmi. Naopak další dvě velké chřipkové pandemie 20. století - v roce 1957 a v roce 1968 - byly podle expertů způsobeny běžným "lidským" chřipkovým virem, který získal dva nebo tři klíčové geny viru ptačí chřipky.
Londýnský virolog John Oxford v souvislosti s výzkumem varoval, že toto potvrzení přenosnosti viru ptačí chřipky z člověka na člověka bez jeho zkřížení se s běžným "lidským" chřipkovým virem umocňuje současnou hrozbu světové chřipkové pandemie.
Zdroj: ČTK