Přeskočit na obsah

Veřejné zakázky a e-aukce

Praha - CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na nekompetentní nákup zdravotnických prostředků prostřednictvím elektronických aukcí, kde jediným rozhodujícím kritériem výběru je cena. To je špatně pochopený příměr. Zkusme to takto: Nakupovat zdravotnický materiál pouze podle ceny je více prostoduché než když si běžný občan jde koupit jogurt do samoobsluhy. Při výrobě čehokoliv, se v honbě za co nejnižší cenou nedá vyrábět donekonečna pořád levněji.

Dříve nebo později přijde zlom, kdy dalšího snížení ceny se dá dosáhnout pouze zjednodušením, obcházením standardů kvality nebo používáním ještě levnějších vstupních materiálů. U zdravotnické techniky jde o život a jeho kvalitu, není možné k nákupu přistupovat s cílem urvat co nejlepší cenu bez ohledu na kvalitu a funkčnost.

Současná doba je v duchu úspor nákladů a to musí platit i pro zdravotnictví. To je sice pravda, ale nákup zdravotnických technologií prostřednictvím e-aukcí není tím odpovídajícím řešením. Co je na první pohled vidět, je pouze cena. Co však není vidět je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším a to nemluvím o možných komplikacích – např. u operačních rukavic existuje riziko kontaminace pacienta nebo operatéra atd. Na konci dne se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena / kvalita rovnou. Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu.

Šetřit co to dá, je momentálně zvlášť „in“. Je to politicky velmi korektní počin. Dále je to jen zástupný problém „par exelence“. Na zdravotnické prostředky se vydává v České republice tak 8% ze všech zdravotnických výdajů. Takže i kdyby se na nich nekrásně ušetřilo, je to bouře ve sklenici vody. Zaměření na zdravotnický materiál a snaha jej prohnat e-aukcemi je pouze líbivý pokus odvádět pozornost od jiných černých děr zdravotnických výdajů. A za třetí – jsou za tím dodavatelé oněch drahých softwarových řešení. Je to voda na mlýn jejich businessu. Z jakých peněz se platí tato softwarová řešení? Přece zase ze zdravotnických. Věci nutno nahlížet v souvislostech,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.

Jak na nákup zdravotnických technologií?

Odpověď je prostá a přitom vůbec ne jednoduchá. Pokud chce někdo z veřejných peněz nakoupit dobrou hodnotu za peníze, tak to možné je i za současného stavu legislativy. Jestli je zadavatel veden jasným zájmem vysoutěžit co nejlepší hodnotu za peníze se pozná podle toho, jak nechá do svých procesů nahlédnout, jinými slovy, jak bude transparentní. Především pak musí být zřejmé, že zadavateli jde o přesně formulované kvalitativní parametry v rovnováze s cenou.

Samotné rozhodnutí pro toho jednoho anebo více dodavatelů pak musí být zdůvodněno tak, že mu lze rozumět. Tedy nejenom, že ten a ten dodavatel nejlépe vyhověl, ale také proč vyhověl. Pak bude zřejmé, na základě čeho zvítězil. Toto zveřejnění nechává stále méně a méně prostoru pro dohady a zákulisní domluvy. Elektronické aukce jsou potom z tohoto důvodu spíše méně vhodné než běžné formy výběrových řízení.

Bližší informace k tématu naleznete na www.czechmed.cz.

Rozhovor:

Na otázky Mgr. Petry Ulrichové, MBA (Renoir s.r.o.) odpovídal MUDr. Miroslav Palát (prezident sdružení CzechMed)

Slyšela jsem, že materiály, které se používají k léčení lidí, se budou nakupovat snadněji než třeba jogurt v samoobsluze. Co je na tom pravdy?

Pro dokreslení situace využiji Váš příklad. Představme si, že si skutečně jdete koupit jogurt. Máte před sebou chladící regál a předpokládejme, že ho nevidíte poprvé, takže již máte svůj zúžený výběr, z nabízených 50 druhů budete uvažovat pouze o pěti. Mezi nimi se rozhodujete podle chuti, složení, jestli Vám vadí cukr nebo umělé sladidlo, hodnota kalorií a v neposlední řadě Vás oslovuje samotný obal a cena. Můžete samozřejmě prohlížet, který z „kandidátů“ má delší dobu trvanlivosti. Svou roli sehrává reklama nebo rozzářené oči dítěte, kterému jogurt domů ponesete. Když se Vám všechna tato kritéria podaří naplnit a rodinný rozpočet to snese, tak jste se zachovala jako dobrá hospodyně i dobrý hospodář.


V případě, že je jediným a rozhodujícím kritériem cena, budete se chovat odlišně. Jednak pravděpodobně pověříte nákupem někoho jiného. Vzdáváte se tím velké části vlivu na to, co se nakoupí. Priorita je ušetřit. Jste dobrým hospodářem? Ne, protože zjistíte, že Vaše ratolest ten levný výrobek nepozře, Vy ho sníte se skřípěním zubů a zbytek vyhodíte, protože bude mít rychle prošlé datum. Takže se žádná úspora nekonala.


Podrobně jsme popsali nákup jogurtu. Nevěřím, že podobným postupem procházejí např. manažeři v nemocnicích, když se rozhodují doplnit zdravotnický materiál. Jak to chodí tam?

Onen druhý zmíněný absurdní způsob nakupování, kde kritérium je pouze cena, cena a zase jen cena, je obraz výběrových řízení ve zdravotnictví. Ještě horším příkladem jsou dnes zaváděné elektronické aukce.

Použil bych příklad - zdravotnické zařízení poptává běžný materiál např. operační rukavice.

Dodavatelé – zájemci o zakázku mohou přicházet s nabídkou v nějakém elektronickém portálu a soutěží se pouze cena. Nejnižší vyhrává. A iluze „dobrého hospodáře“ je na světě.


Při vší úctě, ale jaká se už dá dělat věda kolem operačních rukavic? Prostě je z latexu, má pět prstů a musí být sterilní.

To si můžeme myslet my laici, kteří tyto rukavici nepoužíváme. Věřte mi, že pracovat s kvalitní a nekvalitní rukavicí je poměrně rozdíl. Jak se obléká, jak se trhá, jestli snese dotek ostrého nástroje, kterému se leckdy jako operatér nevyhnete. Při výrobě čehokoliv, se v honbě za co nejnižší cenou nedá vyrábět donekonečna pořád levněji. Dříve nebo později přijde zlom, kdy dalšího snížení ceny se dá dosáhnout pouze zjednodušením, obcházením standardů kvality nebo používáním ještě levnějších vstupních materiálů.


Jenže současná doba je v duchu úspor nákladů a to musí platit i pro zdravotnictví, nebo ne?

Jistě, ale tudy cesta nevede. Co je na první pohled vidět, je pouze cena. Co však není vidět je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším a to nemluvím o možných komplikacích – u těch operačních rukavic možnost kontaminace pacienta, operatéra atd. Na konci dne se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena / kvalita rovnou. Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu.


Nicméně, elektronické aukce mají přinášet určitou transparentnost v procesu výběrových řízení.

Domnívám se, že je to jen iluze a to hned z několika důvodů. Když se výběrové řízení špatně formuluje – cena, cena, cena – je jedno, jestli se odehrává elektronicky anebo na papíře. „Elektronicky“ vyvolává iluzi, že se to děje bez zásahu člověka a tedy možnosti ovlivňování. Stejně tak, jak lze manipulovat výběrové řízení na papíře, to lze dělat i v elektronické podobě. Pouze je méně lidí, kteří tomu rozumí. Ale o tom to není. O čem se tolik nehovoří je skutečnost, že softwarové zvládnutí takového elektronického tržiště není vůbec levná záležitost. A že pokud se něco má, jakože ušetřit – za cenu, kterou jsme již zmínili – tak se z toho zase utratí, ale z jiného měšce.


Domníváte se, že si zdravotnická zařízení nebo pojišťovny neuvědomují nástrahy takovýchto obchodů? Proč jsou tedy tak v módě elektronické aukce?

Důvodů je několik. Jednak to momentálně „letí“. Šetřit co to dá, je momentálně zvlášť „in“. Je to politicky velmi korektní počin. Dále je to zástupný problém „par exelence“. Znovu opakujeme – na zdravotnické prostředky se vydává v České republice tak 8% ze všech zdravotnických výdajů. Takže i kdyby se na nich nekrásně ušetřilo, je to bouře ve sklenici vody. Zaměření na zdravotnický materiál a snaha jej prohnat e-aukcemi je pouze líbivý pokus odvádět pozornost od jiných černých děr zdravotnických výdajů. A za třetí – jsou za tím dodavatelé oněch drahých softwarových řešení. Je to voda na mlýn jejich businessu. Z jakých peněz se platí tato softwarová řešení? Přece zase ze zdravotnických. Věci nutno nahlížet v souvislostech.


Máte na to nějaké konstruktivní řešení?

Odpověď je prostá a přitom vůbec ne jednoduchá. Pokud někdo z veřejných peněz chce nakoupit dobrou hodnotu za peníze, tak to možné je i za současného stavu legislativy. Jestli je zadavatel veden jasným zájmem vysoutěžit co nejlepší hodnotu za peníze se pozná podle toho, jak nechá do svých procesů nahlédnout, jinými slovy, jak bude transparentní. Především pak musí být zřejmé, že zadavateli jde o přesně formulované kvalitativní parametry v rovnováze s cenou. Samotné rozhodnutí pro toho jednoho anebo více dodavatelů pak musí být zdůvodněno tak, že mu lze rozumět. Tedy nejenom, že ten a ten dodavatel nejlépe vyhověl, ale také proč vyhověl. Pak bude zřejmé, na základě čeho zvítězil. Toto zveřejnění nechává stále méně a méně prostoru pro dohady a zákulisní domluvy. Elektronické aukce jsou potom z tohoto důvodu spíše méně vhodné než běžné formy výběrových řízení.


Děkuji za rozhovor!

Rozhovor vznikl 27.9.2010

* * *


Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)


CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)


Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie

Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.

Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.


 

Zdroj: Tisková zpráva

Sdílejte článek

Doporučené