Většina amerických lékařů je pro Obamovu reformu zdravotnictví
San Francisko - Většina amerických lékařů podporuje prezidentovy návrhy na reformu zdravotnictví. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu časopisu New England Journal of Medicine. V pondělí o tom informovala agentura AFP.
Téměř 63 procenta dotázaných doktorů souhlasí s tím, aby vedle soukromého pojištění existovala také státní forma. Jen něco přes 27 procent chce zachovat současný stav. 9,6 procenta z těch, kdo stojí za Obamou, si dokonce přejí, aby byli Američané pojištěni výhradně státním systémem. Víc než 53 procent lékařů by podpořilo rozšíření veřejného pojištění i na starší občany, a to už od věku 55 let.
Podle jiných průzkumů mapujících názory Američanů je podle AFP pro rozšíření pojištění o státní formu až 69 procent občanů USA.
USA mají 300 milionů obyvatel a 15 procent z nich je bez zdravotního pojištění. Prezident Barack Obama prosazuje reformu, která má ušetřit výdaje na zdravotnictví, rozšířit dostupnost péče a regulovat pojišťovny.
Proti Obamově reformě zdravotnictví protestovaly desetitisíce lidí
Desetitisíce lidí v sobotu ve Washingtonu protestovaly proti zdravotnické reformě amerického prezidenta Baracka Obamy a proti některým jeho opatřením na zlepšení stavu hospodářství USA. Informovala o tom světová média.
Podle demonstrantů výdaje Obamovy vlády na zdravotnictví, podpůrný ekonomický balíček a záchranu automobilek jsou nezvladatelné.
"Narozen svobodný, zdaněn k smrti," stálo na transparentu jednoho z demonstrantů. "Socialismu jsme si užil dost v Sovětském svazu," měl na ceduli napsáno protestující původem z Ukrajiny.
Sobotní demonstraci spoluorganizovala konzervativní skupina Freedomworks, která volá po nižších daních a štíhlejší státní správě.
Obama mezitím na shromáždění v Minneapolis ve státu Minnesota řekl, že se s nynějším stavem zdravotnictví nehodlá smířit. Jen několik dnů poté, co v projevu v Kongresu vyzval demokraty i republikány ke spolupráci na reformě zdravotnictví, řekl, že je otevřený nápadům z celého politického spektra. Varoval ale, že nehodlá ztrácet čas s těmi, kteří se domnívají, že je "lepší jeho plány smést ze stolu než je zlepšit".
Spojené státy za zdravotní péče vydávají ročně 16 procent HDP, což je dvojnásobek oproti průměru zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Zdravotní pojištění ve Spojených státech nemá 46 milionů lidí, dalších 25 milionů není pojištěno na dostatečný rozsah péče. Obamova administrativa chce dosáhnout toho, aby bylo pojištěno 97 procent Američanů, zároveň chce prosadit taková opatření, jež by zabránila tomu, aby cena za zdravotní péči dále narůstala. Obama ve středu v projevu před Kongresem řekl, že jeho změny v příštích deseti letech vyjdou na 900 miliard dolarů, což je podle něho méně, než kolik Spojené státy utratily za války v Iráku a Afghánistánu.
ČTK
Zdroj: ČTK