Vít: Očkování bezdomovců zpomalilo šíření hepatitidy
Očkováním lidí z komunity drogově závislých a bezdomovců proti hepatitidě typu A se podařilo zastavit šíření nemoci mezi lidmi na okraji společnosti, řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít. Potvrzují to údaje pražské hygieny, v posledních dnech nebyl mezi nově hlášenými případy žádný injekční uživatel drog. Nemoc se ale mezitím rozšířila mezi ostatní Pražany a Středočechy. Podle Víta se však nejedná o epidemii, ale o zvýšený výskyt nemoci.
Epidemií se podle něj nazývá takový zvýšený výskyt, kdy lze určit jedno ohnisko nákazy nebo jinou souvislost mezi jednotlivými případy.
Nejvíce nakažených je podle Víta mezi lidmi od 25 do 44 let, tím se situace výrazně liší od předchozích let. Obvyklý podzimní zvýšený výskyt nemoci špinavých rukou býval většinou záležitostí malých dětí ve školách.
Vít uvedl, že od počátku roku se nakazilo v Česku hepatitidou A 440 lidí, z toho 260 v Praze a 62 ve Středočeském kraji. Přesné číslo ale může být až o 70 vyšší, desítky případů se teprve ověřují. Pražští hygienici používají trochu odlišné metody sběru dat a evidují od počátku roku v hlavním městě 350 nakažených lidí. Jen za minulý týden přibylo podle Ivy Vlčkové z pražské hygieny 66 nových nákaz.
Největší infekční klinika v Praze ve Fakultní nemocnici Na Bulovce otevřela nové improvizované oddělení pro pacienty s hepatitidou. K 60 lůžkům na infekční klinice vyčleněným pro hepatitidy přibylo 29 nových lůžek na klinice pneumologie a hrudní chirurgie.
Podle mluvčího nemocnice Petra Macha nebyla hrudní klinika vybrána náhodou. Je napojena na speciální čističku vody, stejně jako infekční oddělení. Čistička by měla zajistit, že se infekce nedostane odpadem ven.
Plná lůžka stále hlásí Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči. Podle mluvčí Martiny Štanclové nemohou rozšířit počet lůžek, protože by se o pacienty neměl kdo postarat. Nemocnice nemá dostatek personálu školeného pro péči o infekční pacienty.
Aby člověk předešel nemoci špinavých rukou, je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) především nutné mýt si řádně ruce. Dále je prý nyní zcela nevhodné, aby lidé z postižených míst pili ze stejné láhve, dělili se o cigaretu, kouřili společně vodní dýmku a ochutnávali stejné jídlo. Nemoci předejde také očkování.
Nekomplikovaná hepatitida A trvá dva až čtyři týdny, rekonvalescence několik týdnů. Izolace na infekčním lůžku je povinná a její délka závisí na závažnosti nemoci. Všeobecně podle SZÚ platí, že onemocnění má u dětí lehčí průběh než u dospělých.
Inkubační doba činí 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Zpočátku se nemoc projevuje jako chřipka. Postižený má zvýšenou teplotu, bolí ho hlava a svaly, je unavený, má rýmu a kašle. Přidat se může zánět spojivek a poté žaludeční a střevní problémy. Ve vlastní fázi onemocnění se objevuje "žloutenka", kdy má člověk tmavší moč, světlou stolici a svědí ho kůže.
Zdroj: ČTK