Vít: Počet nákaz hepatitidou roste, situace ale není kritická
Počet lidí nakažených hepatitidou se stále zvyšuje, do konce minulého týdne hepatitidou typu A onemocnělo v Česku více než 600 lidí. Novinářům to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Jen za minulý týden přibylo 162 nových nákaz, z toho 83 v Praze. Přitom za celý loňský rok dostalo nemoc špinavých rukou 128 lidí v Česku. Podle Víta není situace klidná, ale ani kritická. Na rozdíl od předchozích let se nemoc zatím vyhnula dětem a řádí mezi dospělými mezi 25 a 34 lety. Nemoc se nově rozšířila na Moravu. Podle Víta bude asi hepatitida hrozit až do konce listopadu.
Zvýšený výskyt nemoci špinavých rukou se dosud týkal především Prahy a středních Čech, nyní se rozšířila i do Moravskoslezského a Olomouckého kraje. V celém Česku hygienici spočítali celkem 602 nakažených od počátku roku do konce minulého týdne. Nejvíce je jich v Praze: 346. Ve Středočeském kraji se nakazilo 83 lidí, v Olomouckém kraji 31 a v Moravskoslezském kraji 35 lidí.
Největší nárůst hepatitidy typu A hygienici zaznamenali mezi červencem a srpnem, a to z červencových 90 na srpnových 193 nakažených. V září přibylo 216 dalších případů. Lokální epidemie je nyní v Praze, na Kolínsku a Pardubicku, na Frýdecko-Místecku a Olomoucku.
Podle Víta naopak zatím není situace závažná ve školách. Z více než milionu dětí jich od počátku roku onemocnělo 15 do šesti let a 25 školáků do 15 let. V potravinářství zatím onemocnělo 13 zaměstnanců.
Přímo v ohnisku nákazy je vždy zapotřebí najít její zdroj a vypátrat lidi, s nimiž přišel nakažený do styku. Všechny je nutné naočkovat jednou dávkou vakcíny, a pokud jde o potravináře, vyloučí je hygienici načas z pracovního procesu. Po dobu 50 dnů musí tito lidé navštěvovat pravidelně svého praktického lékaře a podrobit se vyšetřením.
Jiná rozsáhlá preventivní opatření proti šířící se hepatitidě typu A však nejsou podle Víta potřeba. Podle něj se okolo žloutenky šíří zbytečná panika, která už pronikla i do zahraničí. Vít má informace, že se prý kvůli obavám z nákazy žloutenkou houfně odhlašují turisté, kteří mířili do Prahy. Jde prý například o turisty z Británie, Německa, Francie a Rakouska.
"Chci zdůraznit, že ČR ani Praha nejsou nebezpečné pro zahraniční turisty," řekl Vít. Kontrolují se prý všechny restaurace a stánky s rychlým občerstvením. "Já neznám ani jediný případ, kde by se nákaza objevila v hotelu nebo restauraci," dodal hygienik. Kvůli situaci je hlavní hygienik v kontaktu s asociací českých hoteliérů.
Epidemie hepatitidy vypukla zhruba na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny. Praha a Středočeský kraj naočkovaly stovky drogově závislých a bezdomovců. Podle Víta se díky tomuto preventivnímu opatření podařilo zastavit epidemii mezi uživateli drog a zpomalit šíření nemoci dále.
Vít nevydal žádné obecné doporučení k očkování proti hepatitidě. Podle něj jde o zásah do imunitního systému, stejně jako u jiných očkování. Vakcíny ale doporučuje přímo v místech, kde se nákaza objevila, tedy v konkrétních školách nebo na pracovištích.
Jinak platí, že hlavní prevencí je pořádně si umývat ruce. "Po každém použití toalet, městské hromadné dopravy a před přípravou jídla," vyjmenoval Vít. Nestačí ruce jen opláchnout, je prý potřeba mýdlem alespoň dvě minuty vyčistit i meziprstní prostory a pak ruce vysušit.
Pro případ, že by bylo potřeba akutně naočkovat nějakou skupinu lidí z okolí nákazy, mají podle Víta hygienici v celém Česku dostatečné zásoby očkovacích látek. Ostatní lidé, kteří mají zájem se nechat naočkovat, musí vydržet ještě asi jeden týden.
Vyprodané sklady distributorů, lékáren a lékařů by se měly obnovit zásilkami desítek tisíc vakcín ze zahraničí. Půjde o vakcíny, které nebyly původně určené na český trh, proto budou v obalech popsaných v cizích jazycích. Měly by ale být doplněny o česky psaný příbalový leták. Vakcína proti "áčku" přijde na 1000 korun.
Žloutenka typu A sice není nebezpečná, ale pro nemocného může být velmi nepříjemná. Příznaky se podobají chřipce, postižený trpí bolestmi hlavy, břicha a kloubů, má teplotou, navíc může zvracet, mít tmavou moč a světlou stolici. Nemoc se projeví do dvou týdnů od nákazy.
Zdroj: ČTK