Vláda je pro odkup pohledávek pojišťoven
Vláda chce pomoci zdravotním pojišťovnám. Ústavy mají své pohledávky v celkové výši 3,8 miliardy korun postoupit České konsolidační agentuře a koncem roku za ně dostat peníze. Novináře dnes o rozhodnutí kabinetu informoval ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na úplné oddlužení pojišťoven tento krok však stačit nebude. Pojišťovny v červnu tvrdily, že jejich desetimiliardový dluh by mohl ještě vzrůst kvůli zvýšení platů zdravotníků.
Pomoc pojišťovnám musí ještě schválit poslanci. Podle pravidel pro práci konsolidační agentury musí každou transakci nad miliardu korun schválit sněmovna. Sobotka ČTK řekl, že pro návrh hlasovaly ve vládě všechny tři koaliční strany. Proto očekává ve sněmovně podporu všech 101 poslanců sociální demokracie, lidovců a unionistů. Převodem by se mohli poslanci zabývat už na schůzi v třetí zářijové dekádě. Odkup pohledávek pojišťoven je součástí krátkodobých stabilizačních opatření. O jejich plnění dnes vláda nejednala. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) chce osobně zkontrolovat, jak se opatření naplňují, protože je považuje za klíčová. "Slyším z nejrůznějších stran různé zprávy, ze strany zdravotních pojišťoven velmi skeptické, tak se chci podívat, jak to v systému opravdu vypadá," řekl premiér novinářům.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by se mohla zbavit pohledávek za tři miliardy korun; ústav přitom propad financí ke konci roku odhaduje až na 15 miliard korun. Všechny zaměstnanecké zdravotní pojišťovny mají dostat kolem 0,8 miliardy korun. "Kroku vlády si ceníme, protože pomůže ke zlepšení finanční bilance pojišťoven," řekl ČTK mluvčí VZP Jiří Suttner. Podle něho ale nelze tento krok vnímat jako oddlužení pojišťoven. "Jedná se o finanční prostředky, které měly být vybrány na pojistném od zkrachovalých státních podniků, ne dluh z hospodaření," řekl. VZP podle Suttnera platí nyní 35 dní po dvacetidenní lhůtě splatnosti. Na rok má z výběru pojistného 100 miliard, měsíčně tedy kolem osmi miliard korun. Třímiliardový odkup tak v rozložení roku vylepší měsíční bilanci o 250 milionů korun, což zkrátí zpoždění jen o pár dní, vyčíslil Suttner.
Kumulovaný dluh za 12 let od vzniku VZP dosahuje podle Suttnera 26 miliard, to je neuhrazené pojistné včetně penále. V prvním pololetí musely pojišťovny platit podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví více, než kolik měly z výběru pojistného. Rozdíl mezi příjmy a výdaji tak dosáhl deseti miliard. Pokud budou ceny z prvního pololetí platit i pro druhé pololetí, stoupne podle Suttnera rozdíl až na 15 miliard. Zpoždění plateb se tedy dále prodlouží.
Alespoň částečně pomoci pojišťovnám slíbila vláda v červnu během diskuse o financování zdravotnictví. Premiér Jiří Paroubek tehdy lékařům slíbil peníze navíc za současného oddlužení pojišťoven o téměř čtyři miliardy. Později vláda schválila zvýšení platových tarifů zdravotním sestrám, lékařům a dalším zaměstnancům ve zdravotnictví od 1. září o osm procent. Vláda počítá také s navýšením odvodů za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Stát se tak má od ledna, změna systému přinese za rok 2,3 miliardy navíc.
Zdroj: ČTK