Vláda má vybírat ředitele VZP
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová vymyslela způsob, jak odstranit Jiřinu Musílkovou z funkce ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Její povinnou rezignaci spolu s rezignací stávajících ředitelů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven zakotvila přímo do novely pojišťovenských zákonů, které předala vládě. Zároveň navrhuje, aby si nového ředitele VZP vybírala přímo vláda, a nikoli správní rada VZP jako dosud.
O sesazení Musílkové se neúspěšně pokoušelo několik ministrů zdravotnictví ČSSD. Opakovaně to žádá i Česká lékařská komora. Správní rada VZP, v níž má stát třetinu zástupců, ale zatím důvod k odvolání ředitelky neshledala. "Je tu zájem, aby byla odvolatelnost ředitele VZP v určitých případech snazší, což je dosud problém," připustil náměstek ministryně pro zdravotní pojištění Petr Sláma.
Vedení VZP je totiž prakticky v permanentní opozici vůči rozhodnutím ministerstva. Musílková často veřejně kritizuje vydávané vyhlášky a zákony, které podle VZP vedou k prohlubování dluhu ve zdravotním pojištění a k nežádoucímu posilování vlivu státu nad pojišťovnami. Velký odpor vyvolaly některé kroky pojišťovny, jimiž se VZP pokusila omezit příjmy nemocnic a ordinací. V současnosti například Musílková "válčí" s Emmerovou a nemocnicemi o platnost vyhlášky o úhradách péče, které Emmerová nařídila zvýšit, ačkoli to je podle VZP v rozporu s cenovým nařízením ministerstva financí. Spor dospěl k soudu.
Emmerová teď chce správní radě VZP pravomoc vybírat a odvolávat ředitele zákonem odejmout a předat ji přímo vládě. "Jedině vláda je dostatečně kompetentní, aby posoudila s dostatečným odstupem skutečnost, zda v případě, kdy je hospodaření pojišťovny ztrátové, jde o systémový nedostatek, nebo zda je chyba v managementu pojišťovny," zdůvodnila změnu.
Ředitelé (i zaměstnaneckých pojišťoven) mají mít omezeno funkční období na čtyři roky. Návrh zákona navíc počítá s tím, že ti stávající ve funkci automaticky skončí. Mandát Musílkové i dalších šéfů pojišťoven by měl vypršet koncem měsíce, v němž začne novela platit.
Návrh změn ale vyvolal velký odpor, a to i u některých členů kabinetu. Námitky vznesl vicepremiér Martin Jahn, ministerstva obrany a financí. Proti je i hospodářská komora, odbory a zaměstnavatelé. Považují to za zjevnou snahu vlády zdravotní pojišťovny uzurpovat.
"Zdravotní pojišťovny jsou ze zákona definovány jako veřejnoprávní korporace se samosprávnými orgány. Nezávislost samospráv je dána ústavou. To je podobné, jako kdyby chtěla vláda odvolávat a jmenovat hejtmany," přirovnal předseda odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.
Zástupci VZP se obávají, že změna povede ke zpolitizování volby ředitele na úkor jeho odbornosti. "VZP už někdy od roku 2000 dává reálná čísla, kam návrhy ministerstva financování zdravotnictví vedou, a to se možná někomu nelíbí. A zatím bohužel vždy na naše slova došlo. Ani přímá hrozba odvolání vládou žádného zodpovědného ředitele nedonutí, aby tyto údaje falšoval," usoudila Musílková.
Zdroj: Lidové noviny