Vláda upraví hygienické limity hluku a vibrací při práci
Hygienické limity hluku a vibrací při práci upraví nařízení vlády, které má ve středu na programu vláda. Norma ve shodě se směrnicí Evropského parlamentu sjednotí přípustné limity hluku a vibrací v komunálním a pracovním prostředí a upřesní postup při jejich měření a hodnocení.
Limit vibrací přenášených na člověka stoupne, limit hluku v chráněném venkovním prostoru a v prostředí staveb se nemění. Nařízení je na vládním webu.
Změny limitů vibrací přenášených na člověka se týkají těch, které jsou přenášeny na ruce, a vystavení celkovým vibracím po určitou dobu. Zvyšují se o čtyři až pět decibelů, zdravotně bezpečné celoživotní vystavení se nemění.
Po této změně nebude daná práce už považována za rizikovou, nadále ale bude spadat do kategorie prací, pro něž platí systém preventivních prohlídek v intervalu nejdéle za pět let.
Změna vibrací ve stavbách neomezí podle normy ochranu osob, protože i pak zůstane základní hodnota 75 decibelů ve třídě vibrací, kde je podle jejich vjem "nepravděpodobný".
Ministerstvo zdravotnictví původně chtělo zvýšit hygienické limity hluku ve dne o pět decibelů a v noci o deset decibelů. Od záměru ustoupilo po protestu občanských sdružení, která zorganizovala před úřadem demonstraci loni v prosinci a další letos v lednu.
Lidé upozorňovali mimo jiné na to, že hluk doléhající z projíždějících aut škodí lidskému zdraví. Limity pro venkovní hluk tak zůstávají z hlavních silnic 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.
Světová zdravotnická organizace považuje za zdraví nebezpečné hodnoty nad 42 decibelů, hodnoty 55 a více decibelů pak pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek.
Nařízení vlády jednotně stanovuje, kdy lze považovat změnu hladiny hluku, přesněji její zvýšení, za hodnotitelnou. Upřesňuje pojmy související s rekonstrukcí železničních tratí a zakotvuje pojem charakteristický letový den.
Na základě připomínky ministerstva zemědělství zakotvuje, že nařízení vlády se nevztahuje na hluk působený povrchovou vodou přelivem přes vodní díla, která jsou nezbytná pro zachování vodních poměrů, ochraně před povodněmi a ochraně životního prostředí.
ČTK
Zdroj: ČTK