Vracení poplatků: lze vydělat tisíce
Čím více budete chodit k doktoru, tím více se bude vaše peněženka plnit. Nevěříte?
MF DNES zjistila, že na zpětném proplácení regulačních poplatků se dají vydělat i tisícovky korun. Jednou vámje vrátí krajský úřad, podruhé zdravotní pojišťovna.
Má to jednu podmínku - musíte překonat pětitisícový limit plateb, který eviduje vaše zdravotní pojišťovna. Po jeho překročení vám peníze vynaložené za poplatky pojišťovna vrací.
Když si požádáte, může vám poplatky posílat zpátky i krajský úřad. Představitelé VZP ale s problémem nemůžou nic dělat. "Pojišťovna hlídá pouze limit pěti tisíc korun dle údajů, vykázaných poskytovatelem zdravotní péče. Všechny přeplatky pak vrací pojištěncům. Ostatní okolnosti uhlídat nelze," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.
Václav Šimánek, radní plzeňského kraje pro zdravotnictví, přiznal, že by se tímto způsobem mohl někdo přiživit. "Budeme se snažit to hlídat. Já také doufám, že lidé, kteří přesáhnou pětitisícový limit u zdravotní pojišťovny, jsou těžce nemocní a nebudou na tom chtít vydělávat. I když vím, že Češi jsou velmi vynalézavý národ," přemýšlí radní.
Peníze sice v krajských nemocnicích dále platíte, ale od prvního února vám je zpětně proplácí kraj.
Stejně ale eviduje platby i zdravotní pojišťovna. Když výše poplatků přesáhne pět tisíc korun, začne pojištovna peníze vracet.
Vrátí lidem přes dva miliony A ti, kteří budou hodně chodit k lékaři na tom mohou vydělat - za loňský rok pětitisícový limit překročilo 347 lidí z regionu. Pojišťovna mezi ně rozdělí téměř 2,3 milionu korun. "Nejvyšší doplatek činil u jednoho pojištěnce 25 360 korun. U jedenácti pojištěnců byl doplatek vyšší než 15 tisíc korun," uvedla ředitelka plzeňské VZP Miloslava Šlajsová.
Lidé, kteří za poplatky zaplatili takové peníze, strávili celé týdny na nemocničním lůžku. Je pravděpodobné, že právě tito pacienti by nad darovací smlouvou od krajského úřadu nemávli rukou - jako se to zatím děje.
"Většina pacientů, kteří nepodepíší darovací smlouvy, tvrdí, že jim těch třicet korun nestojí za administrativu s tím spojenou. V okamžiku, kdy budou pacienti hradit hospitalizační poplatky, očekávám obrat v jejich chování," předpokládá Jiří Vlček, ředitel Klatovské nemocnice.
Souhlasí s ním i Martin Grolmus - ředitel nemocnice následné péče a LDN v Horažďovicích. V horažďovické léčebně dlouhodobě nemocných se totiž platí až jednorázově koncem měsíce.
Pacienti, kteří zde dlouhodobě léčí zaplatí na poplatcích za pobyt měsíčně 1800 korun. "Zájem bude určitě výrazně vyšší než u poplatků za ambulantní léčbu," odhaduje Grolmus.
Vyplňovat darovací smlouvu kvůli třiceti korunám přijde totiž mnoha lidem zbytečné. "Někteří se prostě těšili, že regulační poplatky nebudou platit vůbec - jako to viděli už v lednu ve Středočeském kraji," myslí si Jana Suastiková z Ústavní lékárny krajské nemocnice v Domažlicích.
Kraj se brání, že toto řešení je jediné správné. Poplatky se totiž podle zákona vybírat musí. "Nechceme přenášet odpovědnost za případné porušení zákona na zdravotnická zařízení," vysvětluje hejtmanka Milada Emmerová
Zdroj: Mladá Fronta DNES