Přeskočit na obsah

Vrchlabská nemocnice si na ÚOHS stěžuje na zneužití dominance VZP

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá, zda Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nezneužívá dominantního postavení. Dostal podnět od soukromé Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku, která se s pojišťovnou nemůže dohodnout na nové smlouvě. ČTK to potvrdil šéf úřadu Martin Pecina s tím, že správní řízení v této věci zřejmě nezahájí.

Nemocnice od ledna nevybírá regulační poplatky od pacientů do 18 let. VZP se po několika jednáních na konci května rozhodla, že s nemocnicí neuzavře smlouvu. Nemocnice také opakovaně vyzvala klienty VZP, aby přestoupili k jiným pojišťovnám. Ředitel nemocnice Vladimír Dryml, který kandiduje za ČSSD do Senátu a do královéhradeckého krajského zastupitelstva, míní, že VZP zneužívá dominantního postavení na trhu.

"Vadí nám, že různá zařízení mají různé smlouvy a další věci," řekl Dryml, který dnes také informoval, že většinový majitel nemocnice připravuje žalobu na stát kvůli špatnému plnění kontrolních funkcí ministerstva zdravotnictví a neochránění investice zahraničního partnera. "Další postup bude záležet na rozhodnutí ÚOHS," řekl Dryml.

ÚOHS ale do zdravotnictví příliš zasahovat nechce. "Je to oblast, která je hodně regulovaná jinými zákony, nelze tam moc hovořit o hospodářské soutěži," míní Pecina. Navíc si myslí, že boj mezi VZP a vrchlabskou nemocnicí má silné politické pozadí. "Náš úřad by se do toho příliš míchat neměl," soudí.

Mluvčí VZP Jiří Rod dnes řekl, že ÚHOS s pojišťovnou kvůli vrchlabské nemocnici jednal, správní řízení však v této věci nezahájil. Rod tvrdí, že VZP se snažila smlouvu s vrchlabskou nemocnicí opakovaně uzavřít. "Nebylo to však možné, vrchlabská nemocnice požadovala vyšší platby a kratší splatnosti. Na jejich požadavky jsme nemohli přistoupit," řekl Rod.

VZP s nemocnicí zahájila už v polovině května správní řízení, v němž zdravotnickému zařízení hrozilo až 50.000 korun pokuty. Nemocnice však doložila, že poplatky za klienty zaplatil sponzor, a proto podle VZP nebyl důvod uložit pokutu. Nemocnice také opakovaně vyzvala klienty VZP, aby přestoupili k jiným pojišťovnám.

Vrchlabskou nemocnici vlastní deset let podnikatel Alexandr Seidl, který oznámil, že je ochoten jednat o prodeji nemocnice za minimálně 150 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…