Přeskočit na obsah

Vrtulníky budou připraveny v Ruzyni a ve Kbelích

Praha - Každý z nás může také zítra nečekaně potřebovat akutní ošetření. Máte i vy strach, že se vám ho nedostane, protože budou stávkovat dopravci? Určitě by se to nemělo stát.

Záchranná služba hlavního města a také nemocnice budou připravené pomáhat a léčit všechny, kteří to budou potřebovat.

"Ve čtvrtek bude mít službu o 20 procent více pracovníků. Přičemž jsme připraveni v případě potřeby dále navyšovat tento počet až do vyčerpání kapacitních možností zdravotnické záchranné služby," potvrdila Deníku mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Upozornila na jednu novinku. "Kromě navýšení pozemních posádek bude posílena i letecká složka druhým záložním vrtulníkem, který bude připraven na letišti ve Kbelích. První je samozřejmě na Ruzyni. Připraveny budou zejména pro osoby, především děti v přímém ohrožení života. Využít pak lze nový heliport v nemocnici v Motole," pokračovala Ernestová.

Záchranáři neopustí svá výjezdová stanoviště, dokud nebudou vystřídáni.

"K přepravě pacientů řidiči sanitních vozidel standardně využívají objízdných tras a frekventovaným dopravním místům se snaží vyhýbat, takže bychom se měli dokázat vyhnout i případným zácpám u největších uzlů," podotkla mluvčí a zároveň vyzvala: "Žádáme obyvatele Prahy o maximální omezení požadavků na výjezd našich posádek v době stávky dopravců. V případech méně závažných zdravotních potíží se v rámci možností obracejte na svého lékaře v místě bydliště," uzavřela.

Také většina nemocnic se připravuje na zítřejší stávku, ale jejich provoz by neměl být nikde zásadním způsobem omezen.

Například Fakultní nemocnice v Motole plánuje pouze odložení plánovaných operací. "Ty akutní samozřejmě provedeme, u plánovaných měníme termíny. Naši klíčoví zaměstnanci mají možnost v nemocnici přespat, ale většina se do areálu dostane. Komplikace neočekáváme," řekl Deníku Jaromír Morávek z PR oddělení motolské nemocnice.

Připravena je také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). "Uděláme maximum proto, aby nebyl ohrožen zdravotní stav nebo život pacientů. V případě, že nastane nouzová situace, může dojít k omezení plánovaných výkonů. V každém případě bude zajištěn akutní provoz. Každý zaměstnanec bude moci opustit pracoviště až poté, co bude jisté, že na pracoviště dorazila náhrada, která jej vystřídá," potvrdil Lukáš Matýsek, mluvčí FNKV.

Žádné úpravy v provozu směrem k pacientům nechystá Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči. "Pacienti dostanou plnou péči. Poslední zprávy hovoří o tom, že se nebudou blokovat hlavní tahy.

Většina zaměstnanců dojíždí do práce autem, takže se pro ně mnoho nezmění a měli by do práce dorazit," uvedla Martina Štanclová, mluvčí nemocnice.

Operace nebudou rušit ani v Ústřední vojenské nemocnici. "Z naší strany nic nerušíme. Pokud by se k nám však pacient měl z důvodu stávky problém dostat, tak mu samozřejmě vyjdeme vstříc a budeme hledat jiný termín. Pro zaměstnance budeme zajišťovat dopravu do nemocnice," upozornila Jitka Zinke, mluvčí střešovické nemocnice.

A obdobně jsou na tom i v Nemocnici Na Františku a dalších ústavech. "Pro nás by to měl být den jako každý jiný. Zaměstnanci se do práce určitě dostanou," uzavřel mluvčí nemocnice Vladimír Juřina

Pražský deník LUKÁŠ MAREK

Zdroj: Pražský deník

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…