Všech sedm lékařských fakult v ČR přijalo kodex proti tabáku
Všech sedm lékařských fakult v České republice přijalo Etický kodex kontroly tabáku pro profesní organizace. Kodex je součástí Rámcové úmluvy o kontrole tabáku, kterou přijala Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2003. Řekl to dnes předseda České lékařské společnosti J.E. Purkyně (ČLS) Jaroslav Blahoš na tiskové konferenci ke Světovému dni bez tabáku. Ten připadá každoročně na 31. květen a letos je věnován tématu Zdravotníci a tabák.
Etický kodex přijalo pod záštitou WHO 29 profesních zdravotnických organizací z celého světa loni v lednu. Ratifikovaly ho také vlády 63 států, z toho 18 evropských. V České republice se k němu dosud zavázaly pouze vzdělávací ústavy. Obsahem kodexu jsou zásady, kterými by lékaři měli přispět v boji proti kouření a k prevenci. Měli by například být osobním vzorem nekuřáctví, veškeré akce pořádat jako nekuřácké či hovořit se svými pacienty o závislosti na kouření a doporučovat jim vhodnou léčbu. Měli by také podporovat vznik nekuřáckých prostor.
Vysoké školy v tomto směru chtějí zintenzivnit přípravu svých studentů. "Medik, to je potenciální lékař, který bude muset zvládat určité postupy, jak pomoci při odvykání," řekl proděkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Vítězslav Kotek. Podle děkana 1.lékařské fakulty Karlovy Univerzity Štěpána Svačiny je také třeba více se věnovat výzkumu. "Celá problematika kouření u nás je zcela nevědecká," uvedl.
V souvislosti s tím byl také prezentován nový studijní obor adiktologie na 1. LF UK v Praze, který se věnuje problematice léčby a prevence závislostního chování, a to i například gamblingu, tedy závislosti na hracích automatech. Obor má být otevřen již v akademickém roce 2005/2006. Fakulta přijímá přihlášky až do 10. června. Toto mezioborové studium je jediné svého druhu v České republice. "Absolventi by měli být schopni pracovat od škol až po léčebná zařízení," řekl ČTK Michal Mijovský z 1. LF UK.
V ČR zemře na následky kouření každý rok asi 18.000 lidí, což znamená 50 denně. Pasivní kouření je každoroční příčinou dalších 1500 úmrtí. Pro srovnání, na silnicích za loňský rok zahynulo 1215 lidí a bylo spácháno 227 vražd. Alkohol zabije ročně v průměru zhruba 4000 až 6000 lidí. Ke Světovému dni bez tabáku byla spuštěna česká verze internetových stránek WHO pro podporu léčby tabákové závislosti www.treatobacco.net. Zájemce na nich může najít asi 100 stran v češtině o možných způsobech léčby a poslední výsledky výzkumu.
Zdroj: ČTK