Přeskočit na obsah

Výběr lékaře za příplatek? Možná za čtvrt roku

Chcete si sami rozhodnout o tom, do rukou kterého lékaře svěříte při operaci svůj život? Od nového roku možná tuto možnost mít budete – za příplatek v rámci nadstandardní péče. Alespoň to prosazují odborníci při vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví o tom, co by do nadstandardů mělo spadat. Na prvních vlaštovkách se už přitom lékaři s úřadem dohodli v úterý.

"Bude se jednat asi o dvacet položek, z nichž skoro polovinu tvoří speciální sádry a obvazy. Dalším bodem jsou robotické operace, které jsou drahé a asi tři čtvrtiny by se mohly dělat běžným způsobem. Na některé typy nádorů na prostatě by se i nadále robot používal, protože je to pro pacienta šetrnější a výsledky jsou lepší. Například gynekologické operace nebo slepé střevo by už byl nadstandard," vysvětluje šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Na robotické operace se teď z pojištění platí asi 300 milionů ročně. Polovina nákladů by se podle ministerstva se zavedením nadstandardů dala ušetřit. Prostředky, které zdravotnictví na příplatcích od pacientů získá, však nijak závratné nebudou – v příštím roce by se mohlo vybrat maximálně 200 milionů korun.

Doplácení třeba na trvanlivější umělý kloub by se zároveň nemělo týkat všech. Pokud endoprotézu bude potřebovat mladý pacient po úrazu, dvacet tisíc korun by si doplácet nemusel.

Zabrání se šedé ekonomice Možnost zaplatit si za volbu lékaře však zatím zůstává spornou otázkou.

"Jsou situace, že z dvaceti nebo třiceti chirurgů na klinice je jeden odborník na speciální metodu. Takový člověk by měl být rezervován pro všechny pacienty, kteří ho potřebují. Je totiž riziko, že když si ho někdo objedná na standardní operaci, kterou zvládne kdokoliv jiný, nebude k dispozici těm pacientům, kteří by ho potřebovali jako specialistu na něco, co jiní nezvládnou. Pacienti, kteří péči potřebují, by k ní měli mít přístup, i když peníze nemají," míní Leoš Heger.

Jenže výběr operatéra už beztak dnes v soukromých zařízeních běžně funguje. Zařazením mezi nadstandardy by tak jen skončilo podávání peněz pod pultem.

"Pokud nechceme podporovat šedou ekonomiku, mělo by být možné si za volbu připlatit. Jak jinak chceme dosáhnout toho, aby si žena legálně mohla vybrat jednoho konkrétního porodníka, kterého z nějakého důvodu chce? Takto bude existovat ceník a matka se může rozhodnout, zda si připlatí. Zabrání se tak uplácení. Dojít ovšem může k tomu, že pak zaplacený porodník může mít v době porodu něco důležitějšího," podotýká Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Stížnost u soudu Se zavedením nadstandardů celkově nesouhlasí opozice ani odbory. Podle nich hrozí, že se zdravotní péče rozdělí na dvě části – pro chudé a pro bohaté. ČSSD si dokonce chce stěžovat u Ústavního soudu. Definice toho, co nám jako standard zaplatí pojišťovna, by totiž mělo být dáno zákonem. Ministerstvo chce ale úkony, kterých se změna dotkne, určit jen vyhláškou.

Podle Hegera tak systém bude pružnější.

"V zákoně je stanoveno rozdělení na nadstandard s kritérii o účinku a ceně. To je velmi vágní a kritéria jsou před soudem těžko uchopitelná. Problém je tedy v tom, jak je zákon napsaný. Nemáme jistotu ohledně toho, co bude a co nebude. Je proto reálná šance, že Ústavní soud stížnost uzná," dodává k novele, která nyní čeká na podpis prezidenta, odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

(MICHAELA KOUBOVÁ, KATEŘINA CIBOROVÁ)

Rakovnický deník
---

KOLIK DÁVÁME ZA ZDRAVÍ

Lidé si možná budou moci připlatit i za to, aby je operoval lékař, kterého si sami vyberou. Jak bude nadstandard fungovat? Pacient si doplatí rozdíl mezi cenou nadstandardu a standardu, který hradí pojišťovna.

- Kolik jsme dali za zdravotní péči z vlastní kapsy:
1995 9,4 miliardy korun
2000 14,3 miliardy korun
2005 21,4 miliardy korun
2010 48,7 miliardy korun

Spoluúčast pacientů loni byla 16,7 procenta

Čeho se výdaje týkají:
- doplatky za léky na recept - platby za volně prodejné léky - výdaje zaměstnavatelů na zdraví zaměstnanců - soukromé zdravotní pojištění

- Celkové výdaje na zdravotnictví
1995 9,4 miliard (9 938 korun na obyvatele)
2000 14,3 miliard (14 294 korun na obyvatele)
2005 21,4 miliard (21377 korun na obyvatele)
2010 48,7 miliard (27 760 korun na obyvatele)

- Celkem z veřejných peněz* 1995 93 miliard 2000 133 miliard 2005 191 miliard 2010 243 miliard

- Veřejné zdravotní pojištění 1995 78 miliard 2000 116 miliard 2005 170 miliard 2010 222,5 miliardy

* Finance ze zdravotního pojištění a státního rozpočtu

Souhlasíte s rozdělením zdravotní péče
na standard hrazený ze zdravotního pojištění
a nadstandard, na který se bude připlácet?

Určitě ano 7 %
Neví 5 %
Rozhodně ne 30 %
Spíše ano 28 %
Spíše ne 30 %

Se zavedením nadstandardu nejčastěji souhlasí lidé od 30 do 44 letr vysokoškoláci, podnikatelé a vedoucí pracovníci, většinou příznivci ODS a TOP 09.

Čeho se budou nadstandardy týkat (ceny jsou orientační)

Laminátová sádra (na nohu) od 600 Kč
Nitrooční čočka 30 000 Kč
Odstranění pigmentace a kožních útvarů 200 Kč
Vyšetření ultrazvukem v těhotenství 500 Kč
Určení krevní skupiny 200 Kč
Test na protilátky 500 Kč
Robotické operace 140 tisíc Kč
Kloubní náhrady - záleží na typu, jde o desítky tisíc Kč

ZDROJ: ÚZIS, CVVM, DENÍK


Vyšlo také v: Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Berounský deník; Kladenský deník; Příbramský deník; Pražský deník

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené