Výběr personálního šéfa pro karlovarskou nemocnici ztroskotal
Jasnější důkaz o personální krizi v Karlovarské krajské nemocnici už snad ani nemohl padnout. Ztroskotalo výběrové řízení na personálního ředitele. Ze čtrnácti zájemců komise v úterý nevybrala nikoho a konkurz se zřejmě bude opakovat.
Nový šéf by se měl zaměřit na nábor nových lékařů a sester i udržení současných zaměstnanců. Než personálního šéfa nemocnice vybere, zastane jeho práci minitým - skupina poradců a ekonomů. Proč nemocnice všechny zájemce odmítla? "Nikdo z nich nemá zkušenosti s personalistikou ve zdravotnictví či větší společnosti.
Žádný z kandidátů nás nezaujal do té míry, že by splňoval naše představy. Nemůžeme si dovolit luxus -vzít člověka, který by se to teprve učil v nemocnici, kde pracují dva tisíce zaměstnanců," řekl generální ředitel krajské nemocnice Jiří Fojtík.
V dalším kole už chce aktivně vytypovat a oslovit uchazeče, kteří by se na funkci lépe hodili.
Post personálního šéfa byl jediný, který nová krajská vláda nechala neobsazený, když 17. prosince měnila vedení nemocnice. Do všech ostatních ředitelských funkcí politici vybírali lidi bez konkurzu.
Personalistu má prozatím zastoupit tým, který začne pracovat na směrnici pro odměňování zaměstnanců, kariérní postup a benefity. "Už nebudeme déle čekat. Stejně z devadesáti procent víme, co v této oblasti podniknout," prohlásil Fojtík.
Kvůli zvyšování platů se rýsuje vážný střet mezi vedením krajské nemocnice a odbory. Jiří Fojtík při vyjednávání o kolektivní smlouvě na letošní rok prosazuje, aby špitál vydal na mzdy o čtyři procenta (odhadovaná inflace) víc.
A aby tyto peníze dostávali zaměstnanci formou odměn, nikoliv už v pevné části platu. "Když mají všichni stejný plat, je to demotivující a neumožňuje nám to nemocnici dobře řídit.
Budu trvat na tom, aby vznikl fond odměn. Do něho by bylo převedeno celé navýšení mezd. Z něho by primáři a vrchní sestry odměňovali pracovníky za plnění úkolů tak, aby se zvýšila kvalita práce," sdělil generální ředitel svou představu. Jenže tím překvapil a popudil odboráře.
"Pro mě je to nová informace. Zdálo se, že naše požadavky na navýšení o deset procent jsou pro vedení nemocnice přijatelné. Původně jsme žádali více, z nároků jsme slevili," uvedl předseda Lékařského odborového klubu v sokolovské nemocnici Josef Trnka. Fojtíkův návrh označil za diktát.
"Velmi těžko můžeme na něco takového přistoupit," dodal Trnka. Vedení nemocnice trvá na tom, že navýšení platů o deset procent by nemocnici stálo dalších sedmdesát milionů korun.
"To je v době hospodářské recese a nižších výnosů ze zdravotního pojištění nereálné. Reálně bychom se mohli pohybovat někde okolo čtyř procent," uvedl Fojtík. Věří, že vyjednávání o kolektivní smlouvě skončí ještě v únoru.
Zdroj: Mladá Fronta DNES