Výbor EP vyzývá k akci kvůli orgánům a transplantační turistice
Evropská unie by měla přistoupit k opatřením, která pomohou snížit transplantační turistiku a naopak přispějí k řešení stále akutního problému nedostatku lidských orgánů vhodných k transplantacím. Vyplývá to ze zprávy výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu.
Ačkoli využívání lidských orgánů pro transplantace se v EU v posledních letech neustále zvyšuje, počet lidí potřebujících takové orgány dál výrazně převyšuje možnosti.
Podle zprávy europoslance Adamose Adamoua je nyní v Evropě na seznamech mnoho tisíc čekajících pacientů, přičemž řada z nich se kýžené operace nedočká a zemře dříve, než se podaří najít vhodný orgán.
Zpráva zdůrazňuje, že je třeba, aby darování orgánů zůstalo čistě nekomerční záležitostí. Nemělo by se připustit, že příjemce bude dárci nějakou formou za poskytnutí orgánu platit. Případné kompenzace by se měly týkat jen nákladů, které by v souvislosti s darováním mohly vzniknout dárcově rodině.
"Jakékoli komerční využívání orgánů je neetické a je v rozporu s většinou základních lidských hodnot," uvádí zpráva. Vyzývá proto Evropskou komisi a členské země k přijetí, aby přijaly opatření proti transplantační turistice. Měla by se vypracovat pravidla ochrany nejchudších dárců, z nichž se často stávají oběti obchodníků s orgány, či zvýšit kapacity pro legální získávání orgánů.
Zpráva je právně nezávazná a plénum celého EP by o ní mělo hlasovat v dubnu ve Štrasburku. Avšak na této problematice nyní pracuje i Evropská komise, která by svůj normativní návrh měla předložit zřejmě někdy ve druhé polovině roku. A tento návrh, který by už právně závazný po schválení byl, budou posuzovat i europoslanci, takže se dá předpokládat, že komise některé jejich nápady vezme na vědomí.
Zatímco v rozvinutých zemích i v celé unii je koupě či prodej lidských orgánů nelegální, v některých státech pro zoufalé a movité pacienty hledající potřebné orgány existují "vstřícnější" podmínky. Patří mezi ně třeba Filipíny, Čína nebo Indie.
"Transplantační turistice asi neumíme zcela zabránit. Těžko asi můžeme trestat občany za to, že když jsou na tom zdravotně tak špatně a jsou schopni zaplatit, že odjedou někam do Indie či Indonésie a zde zaplatí za orgán," řekl dnes ČTK šéf výboru, český europoslanec Miroslav Ouzký.
Zpráva ale vyzývá k tomu, aby země EU přistoupily k takovým krokům, aby omezily i třeba nepřímou podporu podobných cest do rozvojového světa.
Transplantační turistika je v unii podle Ouzkého nejaktuálnější asi v Británii. Pokud Brit odjede do Indie kvůli transplantaci orgánu, řeší se svou pojišťovnou, které náklady z toho pobytu je mu schopna uhradit a které už ne.
Nelegální obchod s orgány může být poměrně výnosnou záležitostí. V médiích se objevují zprávy o obětech činnosti gangů, které se tím zabývají, či naopak o tom, že se podařilo dopadnout zločince podílejícího se na nelegálních transplantacích. Například v únoru nepálská policie zadržela indického lékaře, jenž prý nelegálním způsobem odebíral lidem ledviny, které dál prodával k transplantaci. Měl údajně na svědomí několik stovek takových akcí.
Zdroj: ČTK