Výdaje za léky rostou
Prezident České lékařské komory Milan Kubek varoval, že výdaje na léky v ČR stouply v lednu nejvíce za posledních deset let. Přičítá to politice ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Ministr kritiku odmítl. Lednový nárůst výdajů je podle něj důsledkem regulací, které loni zavedl jeho předchůdce David Rath (ČSSD). Ten lékaře v předepisování léků výrazně omezil. Podle pojišťoven nelze vytrhávat a srovnávat čísla jednoho měsíce, srovnatelným obdobím je přinejmenším čtvrtletí.
Kubek připomněl, že ministerstvo slibovalo tříprocentní nárůst, Všeobecná zdravotní pojišťovna má ve zdravotně-pojistném plánu čtyřprocentní nárůst. "Realita je taková, že v lednu byl nárůst ve srovnání s lednem minulého roku 19 procent," řekl Kubek.
Mluvčí VZP Jana Víšková zpochybnila Kubkova slova o plánovaném čtyřprocentním nárůstu. Sdělila, že plánovaný nárůst výdajů VZP na léky na recept je 14 procent. K lednovému nárůstu přispěl podle ní mimo jiné nárazový nákup hexavakcíny, kterou pojišťovny dětem nově začaly hradit . Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Lucie Králová řekla, že jejich předběžná čísla nenasvědčují, že by pojišťovně výdaje na léky výrazně stouply.
Kubek prohlásil, že pokud trend rychlého růstu výdajů na léky bude pokračovat, budou VZP chybět na konci roku čtyři miliardy korun. Dostane se do dluhů a začne platit lékařům za léčení pozdě, shrnul.
Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že situace se naopak vrací k normálu. Rath podle něj udělal loni násilné škrty, kterými snížil spotřebu léků až o 20 procent. Podobně se vyjádřili prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností Jana Mikotová.
Chudoba řekl, že tak velký nárůst v lednu se očekával, protože loni se lékaři báli kvůli limitům léky předepisovat. "Nyní jsou limity spravedlivější, takže se přestali bát a píší, co je potřeba," řekl.
Mikotová uvedla, že oproti lednu 2006 zaznamenali letos v lednu nárůst ve finančním vyjádření o 13 procent. Loni v prosinci ve srovnání s prosincem 2005 bylo předepsáno téměř o 14 procent méně léků. Spotřeba léků po Rathových restrikcích klesla za celý rok o rekordních 4,5 procenta v počtu balení a o půl procenta ve finančním vyjádření. "Byl to nejhlubší propad za posledních pět let, nárůst spotřeby vnímáme jako signál návratu k normálu," shrnula.
Kubek přiznal, že "jojo efekt" mohl v lednu výdaje na léky navýšit, přesto trvá na tom, že Rathova léková politika byla racionálnější a peněz bylo lépe využito. Kubek prý nemá žádný signál, že tím byl některý pacient poškozen, případně kvůli nedostatečné léčbě zemřel.
Cikrt vyzval Kubka, ať přestane strašit pacienty. "Žádná ekonomická katastrofa nehrozí," zdůraznil. Na současném nárůstu se podle něj podílí i snaha pacientů předzásobit se léky před vydáním nové lékové vyhlášky. Ta má platit od 1. dubna.
Zdroj: ČTK