Přeskočit na obsah

Vyléčení pacienti šidí nemocnice

Pražské nemocnice kromě léčení pacientů teď ještě honí ty vyléčené. Kvůli dluhům. Za upomínky tak utrácejí peníze, které by mohly využít ve prospěch pacientů. Nicméně ani jedna z nemocnic, přestože mají u pacientů pohledávky za osm milionů korun, dosud žádného z dlužníků nepohnala před soud.

"Žádné soudní vymáhání zatím nebylo zahájeno," uvedla včera mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Některé nemocnice přitom podle zjištění MF DNES posílaly dlužníkům už třetí upomínku.

A dluhů hned tak neubude. Dokonce je možné, že jich bude ještě víc. Od prosince, kdy se častěji mluví o tom, že nemocnice patřící do majetku Středočeského kraje už poplatky nechtějí, si pacienti při propouštění z léčení berou složenky častěji. Zdravotníci se obávají, že je teď budou vyhazovat s lehčím srdcem než dříve.

"Mají v povědomí, že už se platit nemusí," říká mluvčí nemocnice na Bulovce Petr Mach v narážce na zrušení poplatků v krajských nemocnicích po vítězství ČSSD ve volbách.

Těžce nemocní lidé, kvůli kterým stát poplatky vybírá, aby měl peníze na drahou léčbu, jsou informacemi o neplatičích znechuceni. "Lidé netuší, že potřebné léky vůbec nemusí dostat," říká třiačtyřicetiletá pacientka s roztroušenou sklerózou.

Lék, který zpomaluje postup této nemoci a stojí měsíčně zhruba 30 tisíc korun, dostala až poté, co ministr zdravotnictví Tomáš Julínek začal prosazovat svou reformu. "I tak je ale ještě dost lidí bez léčby," kroutí hlavou zmíněná pacientka.

Loni zavedené regulační poplatky a doplatky za léky stály sice tuto invalidní důchodkyni z Prahy 4 pěkných pár tisíc korun, ale část z toho se jí vrátí. V listopadu totiž dosáhla ochranného limitu pět tisíc korun.

Všechny částky započitatelné do limitu, které od té doby platila navíc, jí teď pojišťovna vrátí. Svým způsobem může tato žena mluvit o štěstí. Jiní chronicky nemocní pacienti v hlavním městě zaplatí do doby, než se jim peníze vrátí, více než ona.

Třeba alergik pojištěný u Oborové zdravotní pojišťovny zaplatil za celý loňský rok na regulačních poplatcích a doplatcích za léky celkem31 000 korun. Ale díky ochrannému limitu mu pojišťovna 26 000 korun vrátí. Ale kdyby poplatky a s nimi i ochranný limit neexistovaly, nedostal by ani korunu. Na třicet tisíc se vyšplhal i pojištěnec největší Všeobecné zdravotní pojišťovny, který se léčí na psychiatrii.

A Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra má v Praze mezi rekordmany pacienta, který vloni zaplatil na regulačních poplatcích sice jen 3 150 korun, ale dalších více než dvacet tisíc ho stály doplatky za léky, které se také započítávají do pětitisícového limitu. Jeho pojišťovna mu teď 18 575 korun vrátí.

Pacienti o to nemusí žádat, protože si vše hlídají samy pojišťovny a přeplatky vracejí automaticky. Jakmile zjistí, že některý z jejich klientů limit 5 000 korun překročil, peníze na konci nejbližšího čtvrtletí zúčtují. Pak začne plynout lhůta 60 dnů, dokdy mají vše pacientovi vrátit.

A kolik lidí v hlavním městě vloni pětitisícový limit překročilo? Podle odhadu MF DNES to bylo zhruba 2 500 Pražanů. VZP hlásí 1 338 pojištěnců, oborová pojišťovna vrací přeplatky zhruba sedmi stům Pražanů a pojišťovna ministerstva vnitra má nad limitem 264 klientů z Prahy.

Vesměs jde o pacienty, kteří mají vážné onemocnění, u něhož se předpokládá dlouhodobá či doživotní léčba. "Nejčastější diagnózou je amyotrofická laterální skleróza," uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Jde o onemocnění, jehož typickými projevy jsou svalová atrofie, samovolné záškuby svalů nebo postupná ztráta schopnosti polykat. Ochranný limit překročilo také hodně astmatiků a lidí s migrénou. Mezi pacienty, kteří zaplatí na započitatelných poplatcích a doplatcích víc než 5 000 korun, je i hodně lidí s psychiatrickými diagnózami, poruchami imunity a s onkologickými nemocemi. U dětí jde většinou o alergii na lepek či na kravské mléko.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…