Přeskočit na obsah

"Výroba" dětí bude pod kontrolou

Pořídit si dítě ze zkumavky může jeho rodiče vyjít dráž než koupě dobrého auta. Založit si proto kliniku umělého oplodnění je velmi lukrativní byznys. Nikde přitom neexistují údaje o tom, jak moc jsou takové kliniky úspěšné. Lidé jim proto leckdy platí obrovské sumy, aniž by jim odborníci na umělé početí dokázali pomoci. Změnit to má registr, který připravuje ministerstvo zdravotnictví.

"Připravujeme vznik registru, do něhož by kliniky umělého oplodnění povinně zveřejňovaly údaje, jak jsou úspěšné," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

O tom, jak výnosné může být umělé oplodňování v Česku, nejlépe vypovídají statistiky. Potíže počít dítě má každý třetí pár, každý desátý se při tom neobejde bez pomoci lékařů. Zdravotní pojišťovna až do věku 40 let proplácí tři pokusy o umělé oplodnění. Další pokusy si rodiče platí sami.

Někomu se podaří počít dítě až na osmý pokus. Jeden cyklus přitom vyjde nejméně na 50 tisíc korun, kliniky si však účtují spíš 70 tisíc a více. Není divu, že se v některých případech klidně pokusí "vyrobit" dítě na přání i ženě ve čtyřiapadesáti letech, jak ukázalo nedávné zjištění MF DNES.

"Myslím, že veřejnost má právo vědět, jak staré ženy o umělé oplodnění žádají, na kolikátý pokus se klinice dítě podařilo či zda to bylo s dárcovskými vajíčky, nebo ne," vyjmenovává porodník Aleš Roztočil ze zdravotního výboru Poslanecké sněmovny.

Navrhovaný registr by byl anonymní a fungoval by podobně jako například registr onkologických nemocí. Lidé by měli šanci vidět, zda klinika, kam chtějí jít, umí svou práci. "Úspěšnost klinik by se měla pohybovat nad třiceti procenty," dodává Roztočil.

Pokus MF DNES s 54letou figurantkou, která toužila po dítěti a některé kliniky jí byly ochotné vyhovět i přes etickou hranici 48 let, nadzvedl porodníky. Ti totiž mají plné ruce práce s porody starších matek, které jsou rizikové.

Porodníci jsou tak vesměs proti zavedení hranice umělého oplodnění ve věku 55 let do zákona. Vít Unzeitig z unie porodníků má na věkovou hranici vyhraněný názor. Více než padesátiletou gravidní ženu považuje za znásilňování přírody. "Člověk má jakýsi grafikon života a těhotenství po padesátce do něj nepatří," říká.

Lenka Petrášová, s přispěním Ivany Karáskové

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…