Přeskočit na obsah

Výrobci léčiv mohou zpochybňovat výši úhrady, potvrdil ÚS

Výrobci léčiv mohou v žalobách zpochybňovat stanovenou výši úhrady léčivých přípravků z veřejného zdravotního pojištění. V nálezu, jímž vyhověl stížnosti firmy Zentiva, to potvrdil Ústavní soud (ÚS).

Ztotožnil se tak s nedávným verdiktem rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) v obdobné kauze.

Konkrétní soudní spor Zentivy má kořeny v roce 2009, kdy Státní ústav pro kontrolu léčiv stanovil výši úhrady léčivého přípravku Febira. Používá se ke snížení hladiny tuků v krvi. Rozhodnutí ústavu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, následovala neúspěšná žaloba.

Justice tehdy zastávala názor, že výrobci a distributoři mohou v žalobách uplatňovat jen práva procesní, a nikoliv hmotná, tedy v podstatě nemohou poukazovat na nesprávně stanovenou úhradu. Rozšířený senát NSS ale loni průlomově rozhodl, že žalobu lze podat i podle ustanovení soudního řádu správního se širšími argumentačními možnostmi.

Aktuální nález Ústavního soudu navazuje na jeho starší verdikt, v němž stanovil, že rozhodování o zařazení léčivých přípravků do seznamu léčiv hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění zasahuje do práv jejich výrobců a distributorů. Rozhodnutí správního orgánu musí být podle tehdejšího nálezu založeno na objektivních a ověřitelných kritériích, aby bylo soudně přezkoumatelné.

"Ústavní soud nyní doplňuje, že obdobná premisa musí platit též ve vztahu k rozhodování o výši a podmínkách úhrady léčivých přípravků z veřejného zdravotního pojištění," stojí v aktuálním nálezu.

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…