Přeskočit na obsah

Výrobcům léků porostou zisky

Léky proti novému chřipkovému viru jdou na dračku. Firmy, které nedávno hlásily slabé hospodářské výsledky, se mohou těšit na výrazné zisky.

PRAHA Tak velký zájem o antivirotika nebyl od doby, kdy se svět obával ptačí chřipky. Tehdy za ně náš stát dal stamiliony a z českých lékáren je lidé zcela vykoupili. Teď sledují lékárníci v českých velkých městech zvýšený zájem pacientů o tyto léky na recept kvůli prasečí chřipce. A to přesto, že odborníci varují před jejich zbytečným užíváním a přestože potřebná dávka léku stojí zhruba čtyři tisíce korun.

Co je ale pro zisky farmaceutických firem podstatnější, své pandemické zásoby léků proti chřipkovému viru doplňují už i jednotlivé státy. Ty potřebují antivirotika pro zvládnutí pandemie, aby zůstala funkční základní infrastruktura, tedy zdravotníci, řidiči a podobně.

Například Velká Británie hodlá navýšit zásoby účinných antivirotik zhruba o 75 procent. A argentinská vláda navyšuje kvůli nákupu účinných antivirotik rozpočet ministerstva zdravotnictví podle agentury Bloomberg v přepočtu o více než 350 milionů korun. Chce přikoupit zhruba 110 tisíc dávek.

Česká republika má v současnosti zásobu pro dvacet procent populace, tedy dva miliony dávek. Přikupovat zatím nehodlá. "Jsme v jednání s oběma výrobci. V této fázi by měla antivirotika sloužit jen pro dovybavení pandemických plánů. Kdybychom potřebovali více dávek, ta možnost tady je," vysvětlil hlavní hygienik Michael Vít.

Do příštího týdne má být přepočítáno, kolik bude potřeba antivirotik pro potřeby zachování chodu státu. Další dávky může postupně stát přikupovat případně pro nemocné.

Na viry prasečí chřipky zabírají jen dvě účinné látky. Jedna je obsažena v léku Tamiflu od švýcarské firmy Roche a druhá v léku Relenza od britského koncernu GlaxoSmithKline (GSK). GSK už navýšilo výrobu relenzy. Obě tyto firmy přitom ještě nedávno hlásily špatné výsledky.

Roche včera uvedl, že dosud prodal na pandemické objednávky vlád až 220 milionů dávek léku Tamiflu. Ročně je tato firma schopna vyrobit lék pro 400 milionů lidí.

Zároveň se firmy chystají na výrobu vakcíny proti novému typu chřipkového viru. Její vývoj podle všeho potrvá několik měsíců.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…