Výzkum zjistí, nakolik jsou duševně nemocní oběťmi násilí
Na duševně nemocné lidi se podle psychiatra Jana Vevery společnost dívá jako na možné násilníky, málokdo si ale uvědomí, že jsou naopak častými oběťmi násilí. Přesné poznatky o tomto málo probádaném tématu má přinést mezinárodní vědecký projekt, který vzešel z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Do výzkumu se vedle Česka zapojí také Slovensko, Chorvatsko, Velká Británie a další země, řekl ČTK Vevera.
Poslední podklady pro žádost o grant dopracovali výzkumníci tento týden v Praze na Světovém psychiatrickém kongresu. Projekt bude zřejmě financovat kalifornská univerzita v Berkeley.
Základ pro výzkum tvoří dotazníky, které psychiatři rozdají skupině pacientů a kontrolní skupině zdravých lidí. Ptát se budou na to, jestli jim někdo ubližuje a jak. "Cílem je zjistit, které skupiny pacientů patří mezi nejčastější oběti násilí, kdo se ho na nich dopouští a co bychom mohli udělat proto, abychom tomu zabánili," řekl ČTK Vevera.
Podobné studie již dříve přinesly výsledky ve Spojených státech. Z nich vyplynulo, že nejčastějším pachatelem násilí na psychiatrických pacientech jsou jejich příbuzní. Podle Vevery je to zřejmě oboustranné. Pokud se chová duševně nemocný násilně, obvykle svou agresi obrátí také proti svému nejbližšímu okolí.
Například schizofrenie, kterou trpí zhruba jeden člověk ze sta, údajně zvyšuje asi osmkrát pravděpodobnost toho, že se člověk stane vrahem. Častěji se to přitom týká žen než mužů. Přesto vrahů a násilníků s psychiatrickými problémy je prý mnohem méně, než by se mohlo zdát ze zpráv médií. Násilné chování je podle Vevery u psychiatrických pacientů poměrně řídké, zato ale vyvolává značnou mediální pozornost.
Podle Veverových předchozích výzkumů se nejčastěji chovají násilně pacienti hospitalizovaní kvůli Alzheimerově nemoci. Asi v sedmi procentech se v době hospitalizace chovají násilně schizofrenní pacienti a ve třech procentech lidé léčení ze závislostí. Ti se ale chovají násilně většinou spíš doma, než v době hospitalizace. Výsledkem předchozího výzkumu bylo, že ve stabilním zdravotním systému nepřibývá u pacientů projevů násilí. Pokud se pacienti chovají násilně, je to obvykle namířeno proti rodině nebo proti ošetřujícímu personálu.
Zdroj: ČTK