VZP odmítá odpovědnost za finance
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odmítá zodpovědnost za špatný stav zdravotnických financí. Podle ředitelky Jiřiny Musílkové stanoví ministerstvo zdravotnictví vyšší ceny péče, než na kolik z výběru pojistného je, a tak propad roste. Musílková odmítla i slova ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, že o hospodaření VZP nemá informace. Stejný názor vyslovil i výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
"Překvapuje mě, kde se čísla ztrácejí, protože my každé čtvrtletí dáváme ministerstvu veškeré doklady o našem hospodaření vnitřním i se zdravotním fondem, dáváme vše o lécích i frekvencích výkonů," řekla dnes novinářům Musílková. Podle Gajdáčka je problém také v tom, že ministryně veřejně hájí stále se zvyšující nároky zdravotníků, především nemocnic, kterým se snaží přihrát co největší balík peněz.
Musílková uvedla, že analýzy VZP projednala v srpnu vláda a schválila je. Z dokumentu vlády vyplývá, že když VZP jedná podle zákona a platných vyhlášek, "má prostor pro snižování nákladů minimální". Tím podle mluvčího pojišťovny Jiřího Suttnera kabinet uznal, že vina za deficit nepadá na VZP. "Vláda by nyní měla říci, zda bude nadále trpět, aby VZP byla nucena k deficitnímu hospodaření, nebo něco udělá. Nestačí jen říci, že za to VZP nemůže," řekl Suttner.
Premiér Jiří Paroubek minulý týden po jednání s Emmerovou řekl, že pojišťovny mají plné páky a velkou odpovědnost a že čeká nápravu od nich. Odmítl argument pojišťoven, že ovlivňují jen 20 procent výdajů, protože o 80 procentech rozhoduje ministerstvo zdravotnictví vyhláškami o cenách nemocniční péče a o úhradách léků z pojištění.
"Zdravotní pojišťovny jsou dlouhodobě vládou nuceny k vyšším výdajům, než jsou příjmy, a vzniká tak kumulovaný dluh bez možnosti jeho ovlivnění," řekl ČTK Gajdáček.
Východisko vidí představitelé pojišťoven v jednání všech nad daty ze svých analýz. Od roku 2000 varují pojišťovny před nepříznivými dopady vyhlášek ministerstva. Řešením je buď zbrzdit enormní nárůst výdajů na péči, nebo zvednout příjmy pojišťoven, například z plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané.
Dlouholetý kritik VZP David Rath požaduje od pojišťovny urychlenou nápravu hospodaření. Podle něj by si měla vzít překlenovací úvěr a nepřenášet své problémy na lékaře a nemocnice, jimž platí se zpožděním. Rath přirovnává VZP k tlusté pijavici. Podle něj by situaci řešila nucená správa a odvolání ředitelky.
Zdroj: ČTK