VZP platí politikům na odměnách miliony
Všeobecná zdravotní pojišťovna vydá ročně téměř dva miliony za odměny pro politiky. V její správní a dozorčí radě sedí jedenáct poslanců a senátorů. Zákon o střetu zájmů, který politikům pobírání prémií za místa ve státních podnicích nedovoluje, na pojišťovnu nedosáhne. Jde totiž o veřejnoprávní instituci.
Na odměny z VZP přitom zákonodárci nemají právní nárok, stanovuje je zdravotně pojistný plán. A ten schvalují opět poslanci.
"Pokud se dostanu opět do sněmovny, pokusím se to změnit, tohle je nepřípustné," rozčiluje se nad statisícovými přivýdělky svých kolegů Jaroslav Krákora (ČSSD), předseda sněmovního zdravotního výboru. Proč to neudělal už dříve a slibuje to až v době před volbami? "Netušil jsem, že jde o tolik peněz," brání se severočeský zákonodárce.
VZP odměňuje politiky podle jejich aktivity: čím více zasedání se účastní, tím více peněz dostanou. "Je to dobrý systém, který motivuje k práci," pochvaluje si předseda správní rady, první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.
Loni si v pojišťovně nejvíc vydělal poslanec ODS Miloš Patera - na účet mu přišlo 255 tisíc. Slušně si přilepšil i jihomoravský hejtman za ČSSD Michal Hašek, pojišťovna mu poslala 175 tisíc.
HN, Luboš Kreč
VZP platí politikům miliony
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny projednávala v květnu návrh na snížení odměn pro své členy. Bod nakonec přerušila. "Vedení pojišťovny má přijít na některé z budoucích schůzí se systémovějším řešením, jak práci rady zefektivnit," říká člen rady, poslanec za ODS Boris Šťastný.
Na odměny přitom nemá nikdo právní nárok, jejich výši stanovuje takzvaný zdravotně pojistný plán. Jenže ten schvalují opět poslanci. A ti si na peníze sahají neradi.
Přitom podle zákona o střetu zájmů by politici působící ve státních firmách neměli dostávat žádné odměny. Problém je, že zákon je napsán nepřesně, takže se na VZP nevztahuje - pojišťovna je totiž veřejnoprávní instituce, byť v ní má rozhodující vliv vláda a parlament. Správní rada VZP je totiž asi nejlukrativnějším přivýdělkem, který se poslancům či senátorům nabízí. Můžou si v ní přijít na více než čtvrt milionu korun ročně. "Odměna se pohybuje v rozmezí od 10 tisíc do 35 tisíc měsíčně. Ale záleží na tom, zda se člen účastní jednání, při neúčasti je odměna nižší," vysvětluje mluvčí VZP Jiří Rod.
Další desítky tisíc si mohou politici přivydělat ještě v několika pracovních skupinách - skupině pro finance a audit, skupině pro smluvní politiku nebo skupině pro fond prevence.
"Myslím, že za dobrou práci by měli lidé dostat zaplaceno. A správní rada VZP funguje dobře," namítá její předseda, náměstek ministryně zdravotnictví a vlivný občanský demokrat Marek Šnajdr. Poslanec Boris Šťastný ale tvrdí, že kdyby se sněmovna rozhodla
Jak vlastně vypadá samotné zasedání správní rady, která se schází jednou měsíčně? "Většinou se začne v deset hodin dopoledne a pracujeme minimálně do dvou hodin odpoledne," přibližuje jednání komunista Vladimír Koníček, který si loni v pojišťovně vydělal 205 tisíc.
Témata, jež se na schůzi správní rady budou řešit, přijdou jejím členům deset dní předem. "Chystám se pak po večerech, některé informace si třeba musím doověřit," upřesňuje Koníček, jinak šéf mocného sněmovního kontrolního výboru.
Druhým kontrolním orgánem největší české pojišťovny je dozorčí rada, i tam sedí několik zákonodárců, všichni z ODS.
Kromě exministra zdravotnictví Tomáše Julínka to jsou senátor Ivan Adamec a poslanec Tomáš Úlehla. Dozorčí rada se schází asi pětkrát do roka, politici za to mají přes sto tisíc ročně.
Kolik loni vydělali
Miloš Patera (ODS)
člen správní rady
255 tisíc
Boris Šťastný (ODS)
člen správní rady
250 tisíc
Jozef Kochan (ODS)
člen správní rady
220 tisíc
Vladimír Knoíček (KSČM)
člen správní rady
205 tisíc
Petr Tluchoř (ODS)
člen správní rady
200 tisíc
Michal Hašek (ČSSD)
místopředseda správní rady
175 tisíc
Lucie Talmanová (ODS)
členka správní rady
167 tisíc
Tomáš Úlehla (ODS)
člen dozorčí rady
140 tisíc
HN, Luboš Kreč
Zdroj: HN