VZP vrátí Středočechům milion za poplatky
Přes 900 Středočechů loni překročilo ochranný pětitisícový limit za poplatky u lékaře, za recept a za léky. Šestatřicetiletému muži z Kolína vrátí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) patnáct tisíc korun. O tolik loni překročil ochranný pětitisícový limit, do kterého se započítávají regulační poplatky za návštěvu u lékaře, za položku na receptu a doplatky na léky.
Pacient z Kolína je jedním z 922 lidí pojištěných u VZP, kteří ve středních Čechách limit překročili. Pojišťovna mezi ně rozdělí celkem 1,3 milionu korun. Nejvíce takových pacientů je z Kladenska, celkem 144, a na Mělnicku, tam dostane peníze zpátky 92 lidí. Někdo dostane jen desítky korun, jiný tisíce, průměrně na každého vychází přeplatek 1 400 korun.
Někdo na limitu může vydělat "Patnáct tisíc korun je největší částka, kterou budeme v regionu za loňský rok vracet," řekl ředitel středočeské Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Nosek.
Další zdravotní pojišťovna, a to ministerstva vnitra,má náklady spočítané jen do konce loňského září. Vyplývá z nich, že 125 Středočechům a Pražanům pošle přeplatky ve výši 206 tisíc korun.
Letos by paradoxně mohlo dojít i k situaci, že někteří Středočeši dostanou zpět peníze, které ale neutratili ze svého. V pěti krajských nemocnicích totiž po vítězství ČSSD ve volbách neplatí poplatky nemocní, ale kraj.
Přesto se ale částky započítávají do limitu, a tak zpět by je dostávali pacienti, nikoliv úřad. Hejtman David Rath (ČSSD) je ale přesvědčen, že to není možné. "Pětitisícový limit není šance naplnit z třicetikorunových poplatků. Lidé do limitu spadnou většinou proto, že doplácejí drahé léky. Doplatky jsou v řádu stokorun měsíčně a tím se do limitu dostanou. Třicet korun v tom hraje minimální roli," řekl před časem.
Do limitu se počítají jen třicetikorunové poplatky u lékaře a za položku na receptu a také doplatky za některé léky.
Střední Čechy jsou druhé Šedesát korun za den v nemocnici, devadesát korun za ošetření na pohotovosti ani doplatky na zdravotnické pomůcky vydané na poukazy se do limitu nezahrnují.
Většina lidí, kteří překročí ochranný limit pět tisíc korun, trpí více chorobami. Diagnózy pacientů se liší, v seznamu figurují nemocní s roztroušenou sklerózou, neuropatií nebo migrénami. Bývají to také lidé s epilepsií nebo zhoubným nádorem. Letos bude počet lidí, kteří dostanou peníze zpět, zhruba stejný jako loni. Střední Čechy jsou v počtu pacientů, kteří limit překročili, na druhém místě po Praze.
Jakmile člověk pětitisícový limit přečerpá, musí ho o tom pojišťovna do šedesáti dnů informovat a peníze mu vrátit. Neznamená to však, že již nemusí žádné poplatky hradit. Platí dál, pojišťovny vše proplácejí až zpětně. Třicetiletá pacientka Klára z Mělníka, která má roztroušenou sklerózu, dosud poplatky neřešila. "Neschovávám si potvrzení o placení, takže nic nedostanu, i když se svou diagnózou bych asi na to měla nárok," podotkla.
Ředitel středočeské VZP Petr Nosek ale připomněl, že si lidé ústřižky o zaplacení schovávat nemusí. "Pacienti nemají povinnost je na lékaři vyžadovat, je to dobrovolné. A nemusí si je tedy ani schovávat," vysvětlil. Jak na tom lidé s limitem jsou, mohou zjistit ve své zdravotní pojišťovně. "Zeptám se na to, ale spoustu léků dostávám v centru, kde se léčím," popsala pacientka z Mělníka.
Není to nic výjimečného, pacienti s nejdražší léčbou se často léčí právě ve specializovaných centrech, kde desetitisícové sumy za léky hradí samy nemocnice. Ty poté náklady vyúčtují zdravotním pojišťovnám a ty jim je proplatí.
Zdroj: Mladá Fronta DNES